COVID-19 sürecinde uzaktan çalışma, iş-yaşam dengesi ve örgüte bağlılık arasındaki ilişki: Medya sektörü örneği
The relationship between remote work, work-life balance and organizational commitment during COVID-19 pandemic: A sample of media industry
  1. Tez No: 702614
  2. Yazar: MESUT ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. ÖYKÜ İYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
2019'un sonunda başlayıp kısa sürede tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını, teknolojik imkânlardaki gelişmelerle giderek yaygınlaşan uzaktan çalışmayı, şirketler ve çalışanlar açısından tercihten öte bir zorunluluk haline getirmiştir. Çalışma yaşamında bu zorlayıcı ve ani değişimin getirdiği yeni koşullar, şirketlerin başarısında belirleyici olan iş-yaşam dengesi ve örgüte bağlılık kavramlarının önemini artırmıştır. Bu araştırmanın amacı, Covid-19 süreci özelinde uzaktan çalışma, iş-yaşam dengesi ve örgüte bağlılık arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da faaliyet gösteren bir medya grubunun çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma, Mayıs-Haziran 2021 tarihlerinde televizyon, gazete, dergi ve dijital yayınlarda çalışan 258 medya çalışanı ile anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde betimleyici ve karşılaştırmalı istatistikler ile korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada, katılımcıların iş-yaşam dengesi ile örgüte bağlılık düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Uzaktan çalışmanın iş-yaşam dengesine kısmen olumlu etki yaptığı tespit edilmiştir. Covid-19 sürecinde“sürekli evden çalışan”bireylerin,“hiç evden çalışmayan”bireylere göre iş-yaşam dengesini daha iyi sağlayabildiği görülmüştür. İş-yaşam uyumunun ise örgüte bağlılığı artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid -19 epidemic which began at the end of 2019 and spread all over the world in a short time has made remote work that become widespread with the improvements in technological opportunities, a necessity rather than a choice for companies and employees. The new conditions brought by this sudden change in working life have enhanced the significance of the notions of work-life balance and commitment to the organization, which are determinative in the success of companies. The aim of this reseach is to determine the connection betweenthe remote work, work-life balance and organizational commitment in the Covid-19 process. The sample of the study consists of the employees of a media group operating in Istanbul. The research was made by using a questionnaire on 258 media workers between May-June 2021. In the study, it has been determined that there is a positive and important connection between the work-life balance and level of commitment to the organization. It has been detected that remote work has a partially positive effect on work-life balance. It has been observed that individuals who constantly work from home have better work-life balance than individuals who never work from home. It has been determined that 'Work-Life Harmony' increased the commitment to the organization.