Arteria Vertebralis'lerin V1, V2, V3 segmentlerinin anatomik ve radyolojik olarak incelenmesi
The anatomical and radiological evaluation of the V1, V2, V3 segments of the Arteriae Vertebrales
- Tez No: 69750
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışma, arteria vertebralis'lerin V1, V2, V3 segmentlerinin morfometrik verilerini elde etmek amacıyla planlandı. Çalışmamız 12 kadavra ve 40 anjiyogram üzerinde gerçekleştirildi Kadavraların supraklavikular bölgelerinin diseksiyonları yapılarak arteria vertebralis'lerin V1 segmentinin morfometrik verileri elde edildi. V1 segment arteria vertebralisler'in sağ ortalama uzunluğu 33.02 ±12.77 mm, sol 39.22 ± 12.22 mm ve sağ çap ortalaması 4.44 ±1.24 mm, sol 4.96 ±1.45 mm olarak bulundu. Arteria vertebralis çap ve uzunluğunda sağ ve sol taraflar ve cinsiyet arasında istatistiksel anlam olmadığı görüldü. C6 seviyesinde %91.66 ve C5 seviyesinde %8.34 arteria vertebralis'in foramen transversarıum'a girdiği saptandı. Vertebro-basılar yetmezliği olmayan hastalara ait 40 anjiogram (14 erkek ve 18 kadın) Nöroloji Kliniği Nöroradyoloji Ünitesi arşivinden temin edildi. 1/1 oranında ve towne projeksiyonda çekilmiş bu anjiyogramlardan arteria vertebralis'lerin V1, V2 ve V3 segmentlerinden morfometrik veriler elde edildi. C1-C2'nin kıvrımlı ve düz uzunluklarının ölçülmesi ile kıvrımlılık oranı elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aimed to evaluate the morphology of the V.,, V2 and V3 segment of the vertebral artery. The study was carried out on 12 cadaver and 40 angiographs. The supraclavicular region of the cadavers were disected and the vertebral arteries were revealed. Morphometric measurements were obtained from the V1 segment of the vertebral artery from the cadaver. The average length of the right V1 segment was measured to be 33.02± 12.77/mm and left was 39.22±12.22/mm. The average diameter of right was 4.44±1.24mm and left was 4.96+1.45. No statistical significance existed between the right and left vertebral arteries related to its lengths and diameters. In 91.66% of the vertebral anteries entered the transverse foramen at the level of C6 and 8.34% at the level of C5. The angiograms were obteined from the Nevroradiology unite from the neurology department. 40 angiograms, (14 male and 18 female) belong to patients which had no vertebro-basilar insufficiency were included in this study. Angiograms were Towne projections and had a ratio of 1/1. Morphometric measurements on the V.,, V2 and V3 segments of the vertebral artery were obtained. The ratio of the torsios and stright length of the C,-C2 vertebral artery were measured.