Konvülziyonlarda yıkılma kan-beyin bariyeri permeabilitesinde serbest radikallerin rolü
The Role of free radicals on blood-brain barrier permeability which had broken down by convulsions
  1. Tez No: 69751
  2. Yazar: ŞEHRİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÖZALP DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
33 ÖZET İnsanlarda ve hayvanlarda yapılmış olan birçok çalışmada epileptik nöbetlerin, proteine karşı kan-beyin bariyer geçirgenliğini arttırabildiği gösterilmiştir. Nöbet sırasında arterial kan basıncının hızlı ve büyük artışı beyinde birçok proteinin ekstravazasyon alanının oluşumuna sebep olabilir. Nöbet aktivitesi sırasında, diğer herhangi bir koşul altındakinden daha fazla, serebral metabolik hızda artış olmaktadır. Uzamış epileptik aktivitede neocortex, cerebellum ve hippocampus hasarı çok iyi tayin edilmiştir. Diğer yandan kan-beyin bariyerinin moleküllere seçici geçirgenliğini açıklamak için, kan-beyin bariyeri kullanılan fonksiyonel bir kavramdır. Serebral kapiller endotel hücreleri arasında“tight-junction”(zonula okludens) denilen sıkı bağlantılar, hücreler arasında sınırlı difüzyonu kısıtlamaktadır. Son zamanlarda yapılmış çalışmalarda nöbet sırasında serbest radikallerin kan-beyin bariyerinin yıkılmasında önemli rol oynadığı rapor edilmiştir. Serbest radikal, en son orbitalinde eşleşmemiş elektron bulunduran atom, molekül veya atomlar grubudur. Organizma serbest radikallere karşı çeşitli savunma mekanizmaları geliştirmiştir. Alfa-tokoferol (vitamin E), askorbik asit gibi düşük molekül ağırlıklı antioksidanlar bunlardandır. Vitamin E yağda çözünür ve bundan dolayı kolayca kan-beyin bariyerini geçerek hücre membranlarına girmektedir. Selen-34 yum da önemli bir antioksidan olan glutatyon peroksidaz enziminde bulunan temel bir eser element olarak etki etmektedir. Bu çalışmada amaç pentilenetetrazol ile oluşturulan nöbetlerden sonra vitamin E ve selenyumun kan-beyin bariyeri premeabilitesini etkileyip etkilemediğinin saptanması olmuştur. Deneyler yetişkin dişi Wistar Albino sıçanlarda yapıldı. Hayvanlar dietileter ile anestezi edildi. Ortalama arterial kan ba sıncını kaydetmek için arteria femoralise kanülasyon işlemi yapıldı. Diğer kanülasyon işlemi ise ilaç enjeksiyonu için vena femoralise yapıldı. Kan-beyin bariyeri traseri olarak 4 ml/kg intravenöz %2'lik Evans-blue kullanıldı. Deneyler 4 gruptan oluştu: 1- Kontrol grubu 2- Konvülziyon grubu 3- Kronik selenyum uygulandıktan sonra konvülziyon oluşturulan grup 4- Alfa tokoferol (Vitamin E) uygulandıktan sonra konvülziyon oluşturulan grup. Konvülziyon pentilenetetrazolün (PTZ) 80 mg/kg intravenöz (i.v.) injeksiyonu ile oluşturuldu. Sıçanların içme suyuna 3 ay süre ile 4 ppm dozunda (Na2-SeÛ3-5 H2O) selenyum katılarak kronik olarak uygulandı. Nöbetlerden ortalama 30' önce 700 mg/kg vitamin E intraperitoneal (i. p.) tek doz (akut) olarak uygulandı. Ortalama arterial kan basıncı grup II, III ve IV'te önemli bir miktar da artmıştır. Generalize tonik-klonik nöbet; serebellum, beyin sapı, hipotalamus, talamus, frontal kortekste kan-beyin bariyerinin hasarına sebep olmuştur. Bu hasar Evans-blue albumin ekstravazasyonu ile tespit edildi.35 Kronik Selenyum ve akut a-tokoferol (Vitamin E) uygulaması pentilentetrazol ile oluşturulan nöbetlerde, kan-beyin bariyeri yıkımını azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY it has been shown that in many studies that epileptic seizure can in- crease the blood-brain barrier permeability to protein in animals and human beings. An abrupt and large increase of the ârterial blood pressure during the seizure, can give rise to multiple areas of the protein extravasation in the brain. During seizure activity there is a greater increase in cerebral metabolic rate than under any other circumstance. The vuluserabüity of neurons in the neo- cortex, cerebellum and hippocampus to proglonged epileptic activity is well established. On the other hand, the blood brain barrier is a functional concept used to explain selective transport of molecules from blood to brain. Tight junctions connect cerebrovascular endothelial çel l s and restrict diffusion betvveen the cells. Recent studies have reported that free radicals may play a role in the blood brain barrier breakdown during seizures. A free radical is any molecule, atom, ör group of atoms with an unpaired electron in its outtermost orbital. The organisms have a variety of defenses against free radicals, among them the low molecular weight scavengers such as alpha tocopheral (Vitamin E) and ascorbate. Vitamin E is lipid soluble and therefore easily crosses the blood brain barrier and enters celi membranes. Selenium also acts as an essential trace element in the enzyme which is very important for a scaven- ger, glutathion peroxidase. This study determined whether vitamin E and sele-37 nium affect of the blood brain barrİer permeability after pentylenetetrazol in- duced seizures. The experiences were carried öut on adult female wistar rats. They were anesthetized with diethy-either. A femoral artery was cannulated for recording of mean arterial blood pressure. Another catheter was inserted in a femoral vein for drug injection. Evans-blue which binds to serum albumin was used as a blood brain barrier tracer and was given intravenously at a döşe of 4 mi of a 2% solution in şaline per kg body weight. Four groups of rats were studied: Group I : Control Group II : Pentylenetetrazol-induced seizure Görüp III : Selenium supplemented rats - seizure Group IV : E vitamin-seizure The rats were supplemented with non toxic doses of sodium selenite in drinking water for three months. Vitamin E (700 mg/kg) vvas given intra- peritoneally thirty minutes before seizure. Convulsion was produced by intra- venous administration increasing bolus doses of pentylenetetrazol (80 mg/kg). During convulsion, mean arterial blood pressure increased significantly in group II, III and IV. Generalized tonic clonic seizure induced a damage of the blood brain barrier in frontal cortex, thalamus, hipothalamus, brain stem, cere- bellum as visualized by Evans-blue albumin extravasation. Treatment with selenium and vitamin E reduced in blood brain bar¬ rier breakdovvn during pentylenetetrazol-induced seizure.