İhap Hulusi Görey'in afiş çalışmalarının içerik analizi yöntemiyle incelenmesi
Investigation of İhap Hulusi Görey's method poster works with content analysis
- Tez No: 697510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
İhap Hulusi Görey, 28 Kasım 1898 tarihinde Kahire'de doğdu. İlk ve lise öğrenimini Kahire'de, önce bir İngiliz, sonra da devlet okulunda yaptı. I. Dünya Savaşı süresince de zorunlu olarak ailesiyle Mısır'da kaldı.Birinci dünya savaşı yıllarında İngilizler Kahire'yi işgal ettiklerinde ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşmişlerdir. 1920 yılında ailesi tarafından Münih' e gönderilmiştir. Burada sanat eğitimi aldıktan sonra 1925'de yurda dönmüştür. Ailesi, resimden para kazanamayacağını düşündüğü için İhap Hulusi Görey'i devlet memuru yapmaya çalışmıştır. İki kez denemelerine rağmen sonuç olumsuz olmuştur. Cumhuriyet'in ilanından sonra ülkemizde Grafik Sanatlar ya da Tanıtım Grafiği sözcükleri bilinmiyordu. 1930'lu yıllarda Almanya'da eğitim görmüş olan İhap Hulusi Görey, batı tarzında afişler yapmaya başlamıştır. İhap Hulusi Görey'in gerçekçi bir üslubu vardı. Türkiye'de ismini duyurması“Akbaba”mizah dergisinde çizdiği resim ve karikatürler sayesinde gerçekleşmiştir. Grafik çalışmalarına ilk olarak 1927 yılında aldığı İnci Diş Macunları ilanıyla başlamıştır. Bu ilanın ardından artan talepler sayesinde kendi atölyesini kurdu. Yurt dışı kaynaklı Bayer ve Ford gibi birçok firma ilanlarını, afişlerini İhap Hulusi'nin becerikli ellerine bırakmıştır. Ülkemizde de çeşitli devlet kuruluşları için afişler, grafikler, etiketler, amblemler hazırladı. 45 sene boyunca Milli Piyango için çalıştı, Tekel için hazırladığı etiketlerden Kulüp Rakısı ile Muz Likörünün üzerindeki etiketler halen kullanılmaktadır. Atatürk'ün emri ile Latin harfleriyle basılan ilk Türk alfabesinin kapağını hazırladı. Bu tezde grafik tasarım alanına bu kadar katkılarda bulunan İhap Hulusi Görey'in kim olduğu ve hayatı ayrıntılı şekilde açıklanacaktır ve içerik göz önünde bulunarak rastgele seçilecek olan 20 adet Görey'in afiş tasarımları içerik analizi yöntemi ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
İhap Hulusi Görey was born in Cairo on November 28, 1898. He did his primary and high school education in Cairo, first in a Britisch and then in a public school. During World War I, he remained in Egypt with his family. When the British invaded Cairo during the first world war, he and his family settled in Istanbul. He was sent to Munich by his family in 1920. After studying art in Munich, he returned home in 1925. His family tried to make İhap Hulusi Görey a civil servant because he thought he couldn't make money from painting. Despite trying twice, the result was negative. After the proclamation of the Republic, the words Graphic Arts or Promotional Graphics were unknown in our country. İhap Hulusi Görey, who was educated in Germany in the 1930s, started to make western-style posters. İhap Hulusi Görey had a realistic style. His name was made in Turkey thanks to the pictures and cartoons he drew in the humor magazine“Akbaba”. He first started his graphic studies in 1927 with the advertisement of Pearl Toothpastes. After this advertisement, he set up his own workshop thanks to the increasing demands. Many foreign-sourced companies such as Bayer and Ford , have left their advertisements and posters in the capable hands of İhap Hulusi. He also prepared posters, graphics, labels, emblems for various state institutions in Turkey. He worked for the National Lottery for 45 years and the labels on the Club Raki and banana liqueur are still used from the labels he prepared for Tekel. He prepared the cover of the first Turkish alphabet printed with Latin letters by the order of Atatürk. This thesis is about İhap Hulusi Görey, who has made such contributions to the field of graphic design. His life will be explained in detail and 20 poster designs of Göreys, which will be selected randomly by considering the content, will be examined by content analysis method.