Enürezis nokturna tanısı almış ve almamış çocuklarda duygu davranış bozuklukları
Emotional and behavioral problem in children with nocturnal enuresis and children without nocturnal enuresis
  1. Tez No: 697519
  2. Yazar: İREM DARENDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER NERMİN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasının amacı enürezis nokturna tanısı almış olan çocukların yaşa-mış oldukları ruhsal süreçlerini değerlendirmektir. Araştırmanın çalışma grupları, enü-rezis nokturna tanısı almış ve almamış çocuk ve ergenlerden oluşmaktadır. Enürezis tanısı alan çalışma grubunda bulunan 6-15 yaş aralığındaki çocukların, çocuk nefroloji kliniğine başvurmuş ve tüm tahlil tetkikleri yapılmış olup; enürezis nokturna tanısı al-malarının altında herhangi bir biyolojik bulguya rastlanmamış ve çocuklar klinik içeri-sindeki Psikoloji/Psikiyatri birimine yönlendirilmiştir. Enürezis nokturna tanısı almamış çalışma grubunda bulunan çocuklar Bursa'nın Nilüfer ve Osmangazi ilçesinde bulunan öğretimine devam etmektedir. Bu çalışma grubu, enürezis tanısı almış olan çalışma grubu ile yaş ve cinsiyet olarak birbirine benzemektedir ve herhangi bir enürezis bulgusu ve yakınması yaşamamış aynı zamanda psikiyatrik bir tanı almamış 30 çocuktan oluşmaktadır. Çalışmaya katılan çocukların annelerinden, Çocuk ve Gençler için Davranış Değerlendirme Ölçeğine bağlı, Kişisel Bilgi Formunda bulunan demogra-fik bilgi soruları ve 6-18 yaş Çocuk ve Gençler için Davranış Değerlendirme Ölçeğinin (ÇGDDÖ) doldurulması istenmiştir. Aynı zamanda, enürezis nokturna tanısı alan çalış-ma grubunda bulunan çocukların annelerinin Aksiyete Stres Depresyon Ölçeği olan (DASÖ 21) sorularını cevaplayarak puanlama yapmaları istenmiştir. Araştırmanın amacı kapsamında enürezis nokturna tanısı almış çalışma grubunda bulunan çocuklar ile enürezis nokturna tanısı almamış çalışma grubunda bulunan çocukların, içe yönelim ve dışa yönelim duygu davranış bozuklukları açısından karşılaş-tırılmıştır.Aynı zamanda enürezis nokturna tanısı almış olan çocukların duygu davranış bozuklukları ile ebeveynlerinin ruhsal durumları ile arasındaki ilişki incelenmiş-tir.Yapılan istatistiksel analizleri göstermiştir ki; enürezis tanısı alan çocuklar ile enüre-zis tanısı almamış çalışma gruplarında bulunan çocuklar, duygu ve davranış sorunları açısından karşılaştırılmış, anlamlı farklılıklar oluştuğu tespit edilmiştir. Enürezis nok-turna tanısı alan çocukların içe yönelim ve dışa yönelim problemleri olarak belirlenen; depresyon, anksiyete, karşıt olma, dikkat eksikliği gibi bir çok alanda zorlandıkları bul-gusuna ulaşılmıştır.Bunlara ek olarak, araştırmanın alt amacı kapsamında ebeveyn ruh sağlığının, enürezis nokturna'lı çocukların davranış problemleri ile ilişkili olmadığı bul-gusuna ulaşılmış fakat enüretik çocuğa sahip olan ebeveynlerin, orta ve ileri düzey dep-resyon, anksiyete ve depresyon içerisinde oldukları bulgusuna ulaşılmış; bu bulgular tartışma bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the mental processes of children diagnosed with enuresis nocturna. The study groups of the study consisted of children and adolescents diagnosed with or without enuresis nocturna. Children aged 6-15 years in the study group diagnosed with enuresis applied to the pediatric nephrology clinic and all analysis tests were performed; No biological findings were found under the diagnosis of enuresis nocturna and the children were referred to the Psychology/Psychiatry unit within the clinic. The children in the study group who have not been diagnosed with enuresis nocturna continue their education in Nilüfer and Osmangazi districts of Bursa. This study group is similar to the study group diagnosed with enuresis in terms of age and gender, and did not experience any signs and symptoms of enuresis, but also had a psychiatric diagnosis. It consists of 30 children who did not receive it.The mothers of the children participating in the study were asked to fill in the demographic information questions in the Personal Information Form related to the Behavior Evaluation Scale for Children and Adolescents, and the Behavior Evaluation Scale for Children and Adolescents aged 6-18 (CBCL). At the same time, the mothers of the children in the study group diagnosed with enuresis nocturna were asked to score the Anxsious Stress Depression Scale (DASS 21) and the Personal Information Form assessing the child-parent relationship. Within the scope of the study, the children in the study group diagnosed with enuresis nocturna and the children in the study group who were not diagnosed with enuresis nocturna were compared in terms of internalizing and externalizing affective behavior disorders. The relationship between their parents and their mental state was investigated. Statistical analyzes showed that; Children diagnosed with enuresis and children in the study groups not diagnosed with enuresis were compared in terms of emotional and behavioral problems, and significant differences were found. Internalizing and externalizing problems of children diagnosed with enuresis nocturna; It was found that they had difficulties in many areas such as depression, anxiety, opposition, and attention deficit. In addition, it was found that parental mental health was not related to behavioral problems of children with enuresis nocturna, but parents with enuretic children were found to have difficulties in many areas. it was found that they were in moderate and severe depression, anxiety and depression; these findings are evaluated in the discussion section.