Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle TRT'nin değişen yapısı
The changing structure of TRT through the Presidential Government System
  1. Tez No: 697526
  2. Yazar: MUHAMMED CİHAD GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN BAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde kitle iletişim araçları arasında, radyo ve televizyon yayınları toplumu etkileyen en etkili rolü oynamaktadır. Bu nedenle tüm dünyada bu iletişim araçlarının, özellikle televizyonun kamu yararına kullanılması için belirli koşullar öngörülmüştür. Bu çerçevede dünyanın çeşitli ülkelerinde kamu hizmeti yayıncılığı (KHY) ile uğraşan kuruluşlar kurulmuş ve tamamen devlet kontrolü dışında kalmadan çeşitli şekillerde faaliyetlerine devam etmişlerdir. Ancak değişen dünya ve gelişen teknoloji ile birlikte özellikle son 20 yılda önce karasal vericilerden sonra da kablo ve uydu üzerinden yayın yapan kanal sayısı artmıştır. Bu durumun getirdiği rekabet ile daha önce öngörülebilir ve kontrol edilebilir bir yapı olan yayıncılık sektörü oldukça karmaşık hale gelmiştir. Ülkemizde KHY 1964 yılından beriTürkiye Radyo ve Televizyon Kurumu(TRT) tarafından yürütülmektedir. Dünyadaki kamu hizmeti yayıncıları arasında TRT, ulusal ve uluslararası yayınları ile önemli bir yere sahiptir. Türk yönetim sisteminde köklü değişiklikler öneren“Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli”üzerine pek çok tartışma mevcuttur. Bu tür tartışmalar, kaynağını“iktidar birliği-kuvvetler ayrılığı”ve“cumhurbaşkanlığı sistemi-parlamenter sistem”ikilemlerinden almaktadır. Türkiye'de 10 Aralık 2016 tarihli anayasa değişikliği teklifine kadar Türkiye'de hükümet sistemi tartışmalarının“cumhurbaşkanlığı”veya“Türk tipi başkanlık sistemi”adı altında kamuoyuna açıklanması, Türkiye cumhurbaşkanlığı hükümet modelinin başkanlık sisteminde olmasına yol açmıştır. 16 Nisan 2017'de yapılan referandumla Türkiye'de yeni bir hükümet sisteminin yolu açılmış olmuştur. Bu değişen hükümet sisteminin kamu yayıncılığı üzerine de bir takım etkileri olmuştur. Çalışmamızın temel amacı da bu etkileri incelemektir.
Özet (Çeviri)
Over seventy years radio and television broadcasts have been and continue to be some of the most influential mass media outlets within society. Certain conditions were stipulated for the use of the means of communication for the public interest, this is particularly the case regarding television. Within this framework, organizations that perform public service broadcasting (PSB) were founded and continued their activities in various forms without being utterly autonomous from the state control. However, with the changing world and developing technology, the past 20 years have seen an increase in the number of channels broadcasting via terrestrial transmitters, then cable, and subsequently, satellite. The publishing sector, which was a predictable and controllable structure before, has become quite complex with the competition brought by this situation. In our country, Turkish Radio and Television Corporation (TRT) as an institution carries out PSB since 1964. Among the public service broadcasters in the world, it can be said that TRT has an important place with its national and international broadcasts. There was a myriad of discussions surrounding“the Presidential Government System in Turkey”which proposed fundamental changes in the Turkish administrative system. Such discussions stem from dilemmas of“unity of power-division of powers”and“presidential system-parliamentary system”. The constitutional amendment proposal in Turkey dated 10 December 2016 was mostly dealt with as an alteration towards“presidentialism”,“Turkish type presidential system”in public discourse. With the referendum held on April 16, 2017, the way for a new governmental system was opened in Turkey. The changing government system has also had some effects on public broadcasting. The main purpose of this study is to examine such effects.