Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde idarenin hukuka uygunluğunun sağlanmasında ve geliştirilmesinde Devlet Denetleme Kurulunun rolü
The role of State Supervisory Council on ensure the legality of administration and development in the Presidential Government System in Turkey
- Tez No: 681437
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kamu yönetiminin temelini oluşturan ve yürütme kanadına bağlı olarak faaliyet gösteren; yönetimin hukuka uygun, verimli ve düzenli şekilde yürütülmesi ve geliştirilmesini sağlamak amacıyla kurulmuş, Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Devlet Denetleme Kurulu, denetiminin kapsamı, görev ve yetkileri bakımından diğer denetim birimlerinden farklılık göstermektedir. 1982 Anayasası ile Cumhurbaşkanlığı'na bağlı olarak kurulan Devlet Denetleme Kurulu'nun 2443 sayılı kanunda belirtildiği üzere iki temel görevi vardır. Bunlar; yönetimin hukuka uygun, düzenli ve verimli şekilde yürütülmesi ve geliştirilmesidir. 2017 Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçen Türkiye'de sembolik yetkileri olan Cumhurbaşkanlığı artık yönetimsel alanda etkin bir makam haline gelmiştir. Yönetimsel olarak güçlendirilmiş Cumhurbaşkanlığı'nın denetim alanında da kendisine bağlı üst düzey denetim organının olması kaçınılmaz bir durum olarak değerlendirilmiş ve Devlet Denetleme Kurulu yeni sisteme uygun şekilde revize edilmiştir. Buradan hareketle çalışmanın başlıca amacı yeni hükümet sistemiyle birlikte, yürütmenin güçlendirilmiş yapısını tamamlayıcı nitelikte olan Devlet Denetleme Kurulunun yeni yapısını, eski yapısı ile kıyaslayarak ele alıp, Türk idari yapısında denetim alanında kurulun yaptığı eylemlere değinerek bu alandaki rolünü aktarmaya çalışmak ve değişiklik sonrası yapılan çalışmalar bakımından kısıtlı olan literatüre katkı sunmaktır. Çalışmada özellikle 5 No'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle kurulun yapısı ve işleyişi hakkında gelen yenilikler ile yönetimsel denetim alanında Devlet Denetleme Kurulu'nun rolü aktarılmaya çalışılmıştır. Ayrıca denetim alanında derinlemesine literatür taraması yapılarak yazılmış eserler ve yayınlar incelenmiş olup kurul tarafından yayımlanan raporlar ve kararnamenin getirdiği yenilikler kapsamında kurulun idari denetimdeki rolü aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The State Supervisory Board, affiliated with the Presidency, was established to ensure that the administration, which forms the basis of public administration and operates in accordance with the executive branch, in accordance with the law, is efficient and regular, and it differs from other audit units in terms of the scope of the audit, its duties and powers. The State Supervisory Board, established under the 1982 Constitution under the Presidency, has two main duties as stated in the law numbered 2443. These; It is the execution and development of the management in accordance with the law, in an orderly and efficient manner. The Presidency, which has symbolic powers, has now become an effective authority in the administrative field in Turkey, which has passed to the Presidential Government System with the 2017 Constitutional Amendment. Presidency, which has been strengthened administratively, has been considered as an inevitable situation to have a high-level supervisory body affiliated to it, and as a result, a State Supervisory Board designed in accordance with the new system was established. From this point of view, the main purpose of the study is to deal with the new structure of the State Supervisory Board, which is complementary to the strengthened structure of the executive, together with the new government system, by comparing it with the old structure, to try to convey the role of the board in this field by referring to the actions of the board in the field of supervision in the Turkish administrative structure, and to try to convey the role of the board in this field in terms of limited studies after the change to contribute to the literature. In the study, the role of the State Supervisory Board in the field of administrative control, especially with the Presidential Decree No. 5, has been tried to be conveyed. In addition, the works and publications written by the literature review in the field of audit were examined, and the role of the board in administrative audit was tried to be conveyed within the scope of the reports published by the board and the innovations brought by the decree.