Arıtılmış atıksuların yeniden kullanım potansiyelinin Samsun ilinde değerlendirilmesi
Evaluation of treated wastewater recycling potential in Samsun
- Tez No: 697528
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Su kıtlığı, 21. yüzyılın en büyük sorunlarının başında gelmektedir. Mevcut su kaynaklarının korunamaması, iklim değişiklikleri, arıtım tesislerinin yeterli düzeyde ve verimli işletilememesi günümüzün en hassas çevre konularını oluşturmaktadır. Kullanılan su miktarı hızlı nüfus artışı ve sanayinin gelişmesi ile birlikte giderek artmaktadır. Bu nedenle arıtılmış atıksuların yeniden kullanımı oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Atıksuların yeniden kullanılabilmesi için bazı parametrelerin dikkate alınarak, gerekli standartlara ulaştırılması gerekmektedir. Suyun yeniden kullanılacağı yere ve amacına göre arıtılmış atıksuyun kullanım kalitesinin ve bu suların özelliklerinin birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir. Arıtılmış atıksu tesislerinde kullanılacak teknolojinin seçiminde arıtılmış atıksuyun özellikleri, yeniden kullanım için kalite parametreleri, güvenilirlik, işletme kolaylığı ve ekonomik maliyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tez kapsamında, Samsun ilinde alternatif bir kaynak olarak kullanılabilecek olan arıtılmış atıksuların uygun kalite paremetrelerine ulaştıktan sonra yeniden kullanımı konusu çalışılmıştır. Samsun (merkez) Atıksu Arıtma Tesisinden çıkan arıtılmış atıksuların yeniden kullanım alanı belirlenerek, uygulanacak arıtım proseslerinin maliyet analizi yapılarak; yeni ve sürdürülebilir su kaynağının oluşum süreci ile faydası belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water scarcity is one of the biggest problem of the 21st century. Inability to protect existing water resources, climate changes, inadequate and efficient operation of treatment plants constitute the most sensitive environmental issues of today. The amount of water used is increasing with the rapid population growth and the development of industry. For this reason, the reuse of treated wastewater is of great importance. In order for wastewater to be reused, some parameters must be taken into account, and it must reach the required standards. According to the place and purpose of reuse of water, the quality of use of treated wastewater and the characteristics of these waters should be compatible with each other. The technology to be used in treated wastewater plants should be determined by evaluating the properties of treated wastewater, quality parameters for reuse, reliability, ease of operation and economic aspects. Within the scope of this thesis, the issue of reuse of treated wastewater, which can be used as an alternative source in Samsun after reaching appropriate quality parameters, has been studied. By determining the reuse area of the treated wastewater from Samsun (central) Wastewater Treatment Plant, cost analysis of the treatment processes to be applied; the benefit of the new and sustainable water source was determined by the formation process.