Bir ölçek geliştirme çalışması: COVID-19 pandemisi psikososyal etkilenme ölçeği
A scale development stufy: Psychosocial impact scale of COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 697530
  2. Yazar: ÜMMÜHAN DENİZ SİNANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜNERİ YÖYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Covid-19 Pandemisi Psikososyal Etkilenme Ölçeği'ni geliştirmek üzere yapılan bu çalışma 826 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Üç hafta sonra katılımcılarla test tekrar test çalışması yapılmıştır. Araştırmanın verilerinin analizinde Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Cronbach Alpha Güvenilirlik Katsayısı kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analizlerine göre ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlik düzeylerinin yeterli olduğu bulunmuştur. Ek olarak doğrulayıcı Faktör Analizinden elde edilen uyum indeksleri modele uyum sağladığını göstermektedir. C19-PPIS'nin alt ölçeklerinin iç tutarlılık katsayıları 0.89 ve 0.95 arasında değişirken, tüm ölçek için bu oran 0.95 olarak saptanmıştır. Ek olarak ölçeğin kapsam geçerlilik oranının (KGI) %80'in üzerinde olduğu görülmüştür. Tüm maddelerin ortalama KGO=%93, KGI=%96 olarak bulunmuştur. Ölçeğin doğrulayıcı faktör analizlerinin faktör yükleri yakın ilişkiler alt boyutu için 0.92; işlevsellik alt boyutu için 0.90 ölüm kaygısı alt boyutu için 0.95; bedensel belirtiler alt boyutu için 0.89; endişeli düşünceler alt boyutu için 0,91 olarak bulunmuştur. Bu bulgulara dayanarak Covid-19 Pandemisi Psikososyal Etkilenme Ölçeği'nin gelecekte yapılacak olan çalışmalarda kullanılabilecek düzeyde bir geçerlilik ve güvenilirliğe sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was realized with the participation of 826 people to develop Psychosocial Impact Scale of Covid-19 and test its reliability and validity. Three weeks later, test-retest method was applied. Confirmatory Factor Analysis ve Cronbach's Alpha Reliability Coefficient were used to analyse the data of the survey. According to analysis findings the reliability and validity rates of the scale were adequate. Furthermore goodness of fit indexes acquired from two confirmatory factor analyses are in harmony with the model. Internal consistency coefficients of subscales of C19-PPIS were between .89 and .95; on the other hand, the rate for the whole scale was found 0.95. In addition, content validity ratio of the scale was more than %80. CVR of all the items was %93 while their Content Validity Index was %96. The factor loadings of confirmatory factor analyse of the scale are 0.92 for affiliation sub-dimension, 0.90 functionality for emotional stability sub- dimension, 0.95 for death anxiety sub-dimension, 0.89 for somatic symptoms sub- dimension, 0.91 for anxious thoughts sub-dimension, Depending on these findings it is clear that Psychosocial Impact Scale of Covid-19 is reliable and valid enough to be used in studies related to the subject.