Siirt yerel sebze genotiplerinin toplanması morfolojik ve pomolojik karakterizasyonlarının yapılması ve çoğaltılması
Collection of Siirt local vegetable genotypes morphological and pomological characterization and reproduction
  1. Tez No: 697553
  2. Yazar: EMRAH TUNCAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHEMET ZEKİ KARİPÇİN, PROF. DR. FİKRET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkiye'de mevcut bitkisel çeşitliliğin, günümüzden geleceğe aktarılması, bunların korunması ve saklanması ile mümkündür. Bu amaca yönelik olarak söz konusu bitkisel çeşitliliğin sürveyi, toplanması, muhafaza ve değerlendirilmesi çalışmalarına başlayan ilk ülkelerden biri olarak bugün de bu çalışmalar devam etmektedir. Bu proje, bitki ıslahının temelini ve kültür çeşitlerinin iyileştirilmesini ve yeni çeşitlerin elde edilmesinde kullanılan yerel genotiplerin toplanması çoğaltılması ve bu yerel genotiplerin ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla yürütülmüştür. Deneme, Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülmüştür. Siirt yerel sebze genotipleri (pembe domates, emzikli hıyar, gelin karpuzu, şimam saliho ve cefan kavunu vb.) toplanarak ve UPOV kriterleri baz alınarak karakterizasyonlargerçekleştirilmiştir. Pomolojikkarakterizasyonlar ise; Parsel verimi, ortalama meyve ağırlıkları, meyve boyu ve eni, çekirdek evi çapı, tohum sayısı, kabuk kalınlıkları terazi, cetvel ve kumpas yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Siirt yerel genotiplerinin çoğaltılması için ise kendilemeler yapılarak elde edilen ve iki kademe saflaştırılmış tohumlar bölüm sebzecilik tohum depolama alanında muhafaza edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is possible to transfer the existing plant diversity in Turkey from the present to the future, by protecting and preserving them. As one of the first countries to start the survey, collection, preservation and evaluation of the plant diversity in question for this purpose, these studies continue today. This project was carried out with the aim of improving the basis of plant breeding and cultivating varieties, collecting and multiplying local genotypes used in obtaining new varieties and bringing these local genotypes to the country's economy. The experiment was carried out at Siirt University, Faculty of Agriculture and Department of Horticulture. Siirt local vegetable genotypes (pembedomates-tomatoe, emziklihıyar-cucumber, gelinkarpuzu-watermelon-, şemamsaliho and cefan-melon etc.) were collected and characterizations were carried out based on UPOV criteria. Pomological characterizations are; Plot yield, average fruit weights, fruit length and width, seed house diameter, number of seeds, shell thickness were measured with the help of scales, rulers and caliper. In order to reproduce the Siirt local genotypes, the seeds obtained by selfing and purified in two lines were kept in the vegetable growing seed storage area.