Surveillance culture and citizen participation in policing through television: A case study on Müge Anlı ile Tatlı Sert
Gözetim kültürü ve televizyon üzerinden polisliğe vatandaş katılımı: Müge Anlı ile Tatlı Sert üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 697552
  2. Yazar: ALIM IRMAK METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tezin amacı, Türk suç temelli realite TV programlarının polisliğe gözetleyici bir tür vatandaş katılımı sağlamak amacıyla gözetim kültüründen ne şekillerde faydalandığını, özellikle süreçlerin dinamiklerine ve bunların izleyicilerin gündelik hayatlarındaki olası yansımalarına odaklanarak açıklamaktır. Bu amaç doğrultusunda, reytinglerdeki ve seyircilerini harekete geçirebilmekteki istikrarlı başarısı sebebiyle Müge Anlı ile Tatlı Sert, ve programdan da, yaygın ve adanmış bir gözetleyici vatandaş katılımını temsil edebilen yapısı sebebiyle, 13 bölümlük Atalay Filiz vakası seçilmiştir. Niteliksel veri kodlama metodu, eleştirel ve yorumlayıcı bir yaklaşımla kullanılmıştır ve elde edilen temalar, ilgili teorik kavramsallaştırmalar ve araştırmanın amaçları doğrultusunda analiz edilmiştir. Böylelikle gözetim kültürünün özellikle sorumlulaştırma, güvenlik odaklılık, ve kanun ve nizam ideolojileri yararına, suç temelli realite TV programları aracılığıyla polisliğe vatandaş katılımının sağlanmasında önemli bir rolü olduğu gösterilmiştir. Bu sürecin operasyonel tanımı suç ve suçluya yönelik korkunun, vakalarla ilgili verilerin aşırı ifşasının, izleyicilerin vatandaş olarak tanımlanmasının, ve toplumsal bir kimlik inşasının önemli ögeler olarak ortaya çıktığı ve izleyicinin gözetim, polislik, ve kendilerinin bunlara göre pratik konumlarına yönelik algılarını ayarlamanın amaçlandığı“sosyal polislik”olarak yapılmıştır. Politika önerileri gizlilik, bilgilendiricilik, vatandaş-polis iletişimi, polislik, ve gözetim kültürüne alternatifler gibi konular üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to illustrate the ways in which surveillance culture is utilized by Turkish crime-based reality TV programming in order to assure a surveillant form of citizen participation in policing, with a specific focus on the dynamics of the processes and their possible reflections on viewers' everyday lives. For this purpose, Müge Anlı ile Tatlı Sert was chosen for its steady success in ratings and mobilization of its audiences, and from the show, the 13-episode case of Atalay Filiz was selected for its representative nature of widespread and dedicated surveillant citizen participation. Qualitative data coding method was used with a critical and interpretative approach, and the resulting themes were analysed with respect to corresponding theoretical conceptualizations and in line with the research objectives. Thus, it was demonstrated that surveillance culture plays an important role in the provision of citizen participation in policing through crime-based reality TV programming, specifically in the interest of enforcing responsibilization, security-orientation, and law and order ideologies. This process was operationalized as“social policing”where fear of crime and the criminal, excessive exposure of information pertaining to the cases, definition of the viewer as the citizen, and formation of a communal identity presented themselves as important elements to calibrate viewer perception of surveillance, policing, and their practical stance pertaining to both. Policy recommendations were discussed in relation to matters such as privacy, informativeness, citizen-police communications, policing, and the alternatives to the culture of surveillance.