Kültürel küreselleşme ekseninde, sürdürülebilir kalkınma adına kültürel mirasın korunması ve yaratıcı endüstriler ile etkileşimi üzerine bir inceleme ve Kasımpaşa Un Fabrikası için model önerisi
In the axis of cultural globalization, an examination on the interaction between cultural heritage conservation and creative industries for sustainable devolopment and Kasımpaşa Flour Factory model proposal
- Tez No: 697605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JÜLİDE EDİRNE ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İçinde bulunduğumuz küreselleşme çağında; kalkınma, sürdürülebilirlik, kültür, miras ve koruma kavramları çok katmanlı okunarak bir çok farklı disiplinin konusu haline gelmiştir. Bu kavramlardan biri olan kalkınma, tarihi süreçte dönüşümlere uğramış, kültür ve miras ile ilişkisi de yeniden tanımlanmıştır. Miras, koruma, sürdürülebilirlik, yaratıcılık, inovasyon, kültür ve kültürel miras gibi kavramlar sürdürülebilir kalkınma stratejilerinin kültür politikalarında önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Kültürel küreselleşme, hızlı inovasyon ve gelişen iletişim kanallarıyla beraber bir tür kültürel akışkanlık yaşanmakta ve değerler, anlamlar, kültürel ifadeler ve kavramlar hem çeşitlenmekte hem de yeniden yaratılmaktadır. Elbette ki bu tür bir süreç, insanların geçmişte topluluklarını bir arada tutan anlamlara sahip çıkmak istemelerine neden olmaktadır. Bu tür bir tarihi aidiyet ihtiyacı somut ve somut olmayan kültürel miras değerlerinin bu ihtiyacın göstergelerine dönüşmesine sebep olmaktadır. Tam da bu noktada kültürel mirasın küresel olarak ele alınması, anlam ve etkisi açısından bütünsel bir koruma anlayışıyla yaklaşılması ve sürdürülebilirliği için yeni politikalar, hedefler ve stratejilerin oluşturulması gerekmektedir. Tez çalışması 3 ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kültür ve kalkınma başlığı altında, küreselleşme ekseninde kültürel mirasın sürdürülebilirliği sorgulanmıştır. Sürdürülebilir kalkınma, kültür ve miras olguları kavramsal olarak incelenmiş, kültürel miras ve sürdürülebilir kalkınma stratejileri taranmıştır. Akabinde küreselleşme/kültürel küreselleşme kavramları ele alınmış ve kültürel miras için tehdit mi yoksa araç mı olduğu sürdürülebilir kalkınma merkezinde tartışılmıştır. Çalışmanın kültürel mirasın korunmasını yeniden düşünmek isimli ikinci bölümünde; mevcut yaklaşımlar incelenmiş ardından yenilikçi bir yaklaşımla yaratıcılığın kültürel mirasın kalkınma üzerinde etki yaratmasına sebep olabilen bir kanal olduğu görüşü ortaya konmuştur. Buradan hareketle yaratıcı-kültür endüstrileri aracılığıyla kültürel mirasın bütünsel korunmasının mümkün olabileceği varsayımında bulunulmuştır. Çalışmanın son bölümünde ise Kasımpaşa Un Fabrikası'nın bütünsel bir yaklaşımla korunması gerekliliğinin altı çizilmiş ve eğitim-kültür işlevi tercihiyle yeniden işlevlendirilerek kullanımı model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the age of globalization; the concepts of development, sustainability, culture, heritage and conservation have become the subject of many different disciplines by being read multilayered. Sustainable development, as one of these concepts, has undergone transformations in the historical process and its relationship with culture and heritage has been redefined. Concepts such as heritage, conservation, sustainability, creativity, innovation, culture and cultural heritage have started to play an important role in the cultural policies of sustainable development strategies. With cultural globalization, rapid innovation and developing communication channels, a kind of cultural fluidity is experienced and values, meanings, cultural expressions and concepts are both diversified and recreated. Of course, such process makes people want to preserve the meanings that hold together their communities in the past. Such a need for historical belonging causes tangible and intangible cultural heritage values to become indicators of this need. At this exact point, cultural heritage must be addressed globally, approached with a holistic approach in order to conserve it intact in terms of meaning and effect, and new policies, targets and strategies must be established for its sustainability. The thesis consists of 3 main sections. In the first chapter, the sustainability of cultural heritage in the axis of globalization was questioned under the title of culture and development. The concepts of sustainable development, culture and heritage are examined conceptually and cultural heritage and sustainable development strategies have been examined. Then, the concepts of globalization / cultural globalization were adressed and it was discussed in the context of sustainable development whether it is a threat or a tool for cultural heritage. In the second part of the study“rethinking the protection of cultural heritage; the current approaches”were examined, and then, with an innovative approach, it was revealed that creativity is a channel that can cause cultural heritage to have an impact on development. From this point of view, it is assumed that holistic preservation of cultural heritage can be possible through creative-cultural industries. In the last part of the study, the necessity of preserving the Kasımpaşa Flour Factory with a holistic approach was underlined and a model has been proposed for it to be an adaptive reuse of the heritage with the preference of it to be utilised as education-culture function.