Amitriptilin ve Opipramol'ün antimuskarinik aktiviteleri ile muskarinik reseptör ile alt tip selektivitelerinin in vitro araştırması
The Investigations of Amitriptyline and Opipramole's antimuscarinic activity and muscarinic receptor substype selectivites in vitro
- Tez No: 69761
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
6- ÖZET: Muskarinik reseptörlerin tanımlanması ile başlayan çalışmalar bunların farklı alt tiplerinden meydana geldiklerim göstermiştir. Dört muskarinik reseptör alt tipinin var olduğu fonksiyonel ve radyoligand bağlanma çalışmaları ile doğrulanmıştır. Bu değerlendirme pirenzepin, himbasin, metoktiramin, AQ-RA-741, 4-DAMP, p-FHHSİD gibi çok selektif antagonistlerle yapılan çalışmalara dayanır. Yalan zamanda yapılan moleküler klonlama çalışmalan ile beş muskarinik reseptör alt tipinin genleri elde edilmiştir. 1951 yılında Riker ve Wescoe gallaminin muskarinik reseptörler üzerine farklı yoğunluktaki etkilerini saptamış ve bu farklılık 1976 yılında Clark ve Mitchelson tarafından ele alınarak gallaminin kardioselektif bir antimuskarinik ajan olduğu gösterilmiştir. Alt tip selektif agonist ve antagonist geliştirme çalışmalan ile bulunan HHSİD ve bunun p- F- türevi fonksiyonel in vitro deneylerde düz kası ve glandüler muskarinik reseptörlere kalpteki muskarinik reseptörlerden daha çok afinite gösterdiği görülmüştür. Bunun sonucu olarak kalpteki muskarinik reseptörlere M2, düz kas ve glandüler bezlerdekilere ise M3 denmiştir. Radyoligand bağlanma çalışmalan ve fonksiyonel çalışmalar sonucu sıçan atrium ve tavşan akciğerinde MI, M2,M3'lere uymayan reseptör alt tipi tespit edilmiş ve M4 olarak adlandınlmıştır. Trisiklik antidepresanlar periferik yapılardaki muskarinik reseptörleri bloke ederek atropin benzeri etki gösterirler. Bu da tedavide pek çok yan etkilerinin görülmesine neden olur. Yapılan çalışmada bu maddelerin muskarinik reseptör alt tip selektiviteleri ve muskarinik reseptör aktiviteleri araştmlmıştır. Bu amaçla tedavide kullanılan trisiklik antidepresanlardan amitriptilin HCI ve opipramol HCI seçilmiştir. Her iki madde sıçan ileum ve sıçan duodenum preparatlarında farklı konsantrasyonlarda denendi. Bu maddelerden amitriptilin imipraminle birlikte trisiklik antidepresanlann41 prototipini oluşturur. Antidepresan etkinliklerinin yanısıra belirgin antimuskarinik etkiye sahiptirler. Amitriptilin ve opipramol sıçan duodenum ve sıçan ileum preparatlan kullanılarak dört farklı konsantrasyonda denenmiştir. Deney uygun şartlarda izole edilmiş organların fiyolojik şartlarda agonist ve antagonistlere verdiği yanıtların ölçülmesi esasına dayanır. Amitriptilin sıçan duodenumda ve opipramol ise her iki preparatta da non-kompetitif bulundu. Amitriptilin sıçan ileumda maksimum cevabı inhibe etmeden, konsantrasyon-cevap eğrisini paralel olarak sağa kaydırdı. Bu faklılık amitriptilinin opipramolden farklı olarak bir selektivitesi olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
42 7.SUMMARY: After the muscarinic receptors defined, the investigations showed that they consist of different subtypes. The existence of four muscarinic receptor subtypes has been revealed in both functional and radioligand binding studies over the past decade. This evaluation mainly based on the availability of rather selective muscarinic antagonists like pirenzepine, himbacine, methoctramine, AQ-RA 741, 4 DAMP and p-FHHSİD. This concept of subclassification was recently confirmed by molecular cloning experiments which revealed the existence of five muscarinic receptor genes. One of the first hints on muscarinic receptors diversity was obtained from experiments on the different intensity effects of gallamine by Riker and Wescoe (1951). Clark and Mitchelson (1976) reported gallamine selectivity on atrial muscarinic receptors. During the subtype selective agonist and antagonist developing studies the investigators found HHSİD and its p-floro analogue, they preferentially demostrated high affinity on M3 receptors of smooth muscle and glands than M2 receptors of heart in functional experiments. A different muscarinic receptor subtype was established in rat atrium and rabbit lung with radioligand binding and functional studies. Tricyclic antidepressants exert atropine-like effects by blocking muscarinic receptors in peripheral ganglia, thus many side effects are observed during the treatment. Amitriptyline has properties which in general typify the group of drugs known as tricyclic antidepressants. Many side effects of amitriptyline and the other tricyclic antidepressants are caused by their antimuscarinic actions in mutat doses. în these studies, we investigated these agents' muscarinic receptor subtype selectivities and muscarinic receptor activities. With these aims commercially available tricyclic antidepressants amitriptyline HCI and opipramole HCI were choosed.Both are used four different concentrations on rat ileum and duodenum.43 Experiments based on measuring agonist and antagonist responses in tissues which isolated in physiological conditions. Opipramole is found non-competitive in rat ileum and rat duodenum and armtriptyline is the same in rat duodenum. Amitiptyline induced parallel rightward shifts and it didn't inhibit maximum response. These differences showed armtriptyline could have selectivity on muscarinic receptor subtypes unlike opipramole.