Nötron self absorpsiyon özelliğinden faydalanarak v, Co, Cu, In, Dy ve Au elementlerinin makroskopik ve mikroskopik termal nötron tesir kesitlerinin ölçümü
Measurement of macroscopic and microscopic thermal neutron cross sections of v, Co, Cu, In, Dy, and Au elements using neutron self absorption property
- Tez No: 11628
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
NÖTRON SELF ABSORPSİYON ÖZELLİ?İNDEN FAYDALANARAK V, Co, Cu, in, Dy VE Au ELEMENTLERİNİN MAKROSKOPİK VE MİKROSKOPİK TERMAL NÖTRON TESİR KESİTLERİNİN ÖLÇÜNÜ (Doktora Tezi) İsmet ÇELENK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1990 ÖZ Bu doktora tezinde, yeni bir yöntemle V, Co, Cu, in, Dy ve Au elementlerinin toplam termal nötron makroskopik ve mikroskopik tesir kesitleri ölçüldü. Yöntemin esası, nötron öz soğurma özelliğine dayanır. Bu elementlerin değişik kalınlıklara sahip saf hedefleri 5 Ci Pu-238/Be nötron kaynağı ile ışınlandı. Işınlamadan sonra, radyoizotoplarının bir HPGe dedektörle gama spektrumları alındı. Her bir elementin gama spektrumları değerlendirilerek ilgilenilen gama fotopik alanları elde edildi. Fotopik alanlarında gama öz soğurma düzeltmesi yapıldı ve bu fotopik alanlarının hedef kalınlığına bağlı olarak değişim fonksiyonlarına lineer olmayan en küçük kareler yöntemi uygulanarak sözkonusu elementler için toplam termal nötron makroskopik ve mikroskopik tesir kesitleri tesbit edildi. Bu sonuçlar, daha önce klasik tesir kesiti ölçüm yöntemleriyle elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı. Sonuçlar arasında önemli bir fark olmadığı görüldü. ıı
Özet (Çeviri)
MEASUREMENT OF MACROSCOPIC AND MICROSCOPIC THERMAL NEUTRON CROSS SECTIONS OF V, Co, Cu, In, Dy, AND Au ELEMENTS USING NEUTRON SELF ABSORPTION PROPERTY (Ph.D. Thesis) İsmet ÇELENK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1990 ABSTRACT In this Ph. D. thesis, the total thermal neutron macroscopic and microscopic cross sections of V, Co, Cu, In, Dy, and Au were measured using a new method. The method depends on neutron self absorption property. Pure foils of these elemements having various thicknesses were irradiated by a 5 Ci Pu-238/Be source. After irradiation, the gamma spectra of their radionuclides were taken by an HPGe detector. The gamma photopeak areas of interest were determined by evaluating the gamma spectra obtained from the foils of each element. The gamma self absorption corrections were made on the photopeak areas, and the total thermal neutron macroscopic and microscopic cross sections were determined applying to non-linear least squares fitting method for V, Co, Cu, In, Dy and Au. Finally, the present results were compared with previously submitted results. There are no conflicts between the present results and previously submitted results. m