Sosyal medyanın futbol taraftarları üzerindeki şiddet ve fanatizme etkisi
The effect of social media on violence and fanatism on football fans
  1. Tez No: 697626
  2. Yazar: HAMZA ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ CERRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sosyal medyanın futbol taraftarları üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılan bu araştırmanın evrenini sosyal medya kullanıcısı olan futbol taraftarları oluşturmaktadır. Örneklemi ise nitel veriler için Ocak-Mayıs 2021 aylarında evren içerisinden rastgele örnekleme ile seçilen futbol konusunda yapılan yorumlar ve nicel veriler için kolayda örnekleme ile seçilen, bir futbol taraftarı olarak Türkiye Süper Ligi futbol maçlarını takip eden toplam 165 gönüllü futbol taraftarı oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci aşamasında 165 katılımcıya“Futbol Taraftarı Fanatiklik Ölçeği”ile Deniz ve Ünal (2019) tarafından geliştirilen“Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği”online olarak gönüllü futbol taraftarlarına uygulanmıştır. İkinci aşamada ise futbol taraftarlarının sosyal medya platformu olan Twitter'da yaptıkları yorumlar toplanmış ve söylem analizi ile analiz edilmiştir. Çalışmada toplanan nicel verilerin analizinde SPSS.20 istatistik programı kullanılmıştır. Demografik verilerin incelenmesinde yüzde frekans yöntemi, ikili karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için t testi gruplar arası karşılaştırmada tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve karşılıklı ilişkiyi incelemede ise basit doğrusal korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The universe of this research, which was conducted to examine the positive and negative effects of social media on football fans, consists of football fans who are social media users. The sample, on the other hand, consists of a total of 165 volunteer football fans who follow the Turkish Super League football matches as a football supporter, who are selected by random sampling from the universe in January-May 2021 for qualitative data, and selected by convenience sampling for quantitative data. Data collection within the scope of the study was carried out in two stages. In the first stage, the“Football Fan Fanaticism Scale”and the“Social Media Usage Scale”developed by Deniz and Ünal (2019) were applied online to 165 participants. In the second stage, the comments made by football fans on Twitter, the social media platform, were collected and analyzed with discourse analysis. The main purpose of discourse analysis is to reach concepts and relationships that can explain the collected data. At this stage, data based on fan discourses were collected and their contents were analyzed through thematic coding. SPSS.20 statistical program was used in the analysis of the quantitative data collected in the study. Percentage frequency method was used to analyze demographic data, t-test for independent groups in pairwise comparisons, one-way analysis of variance (ANOVA) for intergroup comparison, and simple linear correlation analysis to examine reciprocal relationships.