Ebû Nuaym el-İsfahânî'nin Kitâbü'l-İmâme ve'r-Red ale'r-Râfiza isimli eserinin İslâm mezhepleri reddiye literatürü açısından değerlendirilmesi/Evaluation of Ebû Nuaym al-Isfahâni's 'Kitâbu'l-Imame ve'r-Red Ale'r–Râfiza' in terms of the literature of rejection of Islâmic sects
Evaluation of Ebû Nuaym al-Isfahâni's 'Kitâbu'l-Imame ve'r-Red Ale'r–Râfiza' in terms of the literature of rejection of Islâmic sects
- Tez No: 697627
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında Ebû Nuaym'ın hayatı ile birlikte dönemindeki siyasi, sosyal ve mezhebî durum incelenerek onun temel bazı görüşlerine yer verilmiş ve Kitâbü'l-İmâme adındaki reddiye eserini neden, ne zaman, kimleri muhatap alarak yazdığı tespit edilmeye çalışılmıştır. İslâm coğrafyasının Karmatîler, Fâtımîler, Büveyhîler, Hamdânîler gibi Şiî devletlerle çevrili olduğu bir siyasi harita içerisinde Ebû Nuaym'ın doğup büyüdüğü ve ömrünü tamamladığı şehir olan İsfahan'ın tarihî, siyasi, kültürel, ekonomik ve mezhepsel durumu ele alınmıştır. Konu ve olaylar, Ebû Nuaym'ı daha iyi tanımak, fikir ve düşünce dünyasını anlayabilmek amacıyla zaman-mekân fikir-hadise-insan ilişkisi gözetilerek incelenmiştir. İsfahan'da doğan ve doksan dört senelik ömrünü İsfahan'da geçiren Ebû Nuaym'ın burada nasıl bir aile ortamında doğup büyüdüğü, aile fertleri, ne tür bir eğitim aldığı ve bazı hocalarına yer verilmiştir. Ayrıca onun îtikâdî mezhebi, sûfî olup olmadığı, hakkındaki Şiîlik iddiaları, döneminin farklı mezheplerden âlimleri ve yazmış oldukları eserlerin Ebû Nuaym ve konumuz olan Kitâbü'l-İmâme ile bağlantıları incelenmiştir. Ebû Nuaym, Fâtımî Devleti ve Büveyhî Devleti'nin güç ve hakimiyet sahibi olmakla birlikte aynı zamanda Şiîlerin siyasi, sosyal ve kültürel hayattaki canlılıklarının daha öteye giderek sahâbeye hakaret, Gadîr-i Hum kutlamaları, ağıt ve matem törenlerinin rutin bir devlet politikası haline getirdiği dönemden sonra, Ehl-i Sünnet akidesini ve halîfeyi destekleyen Gaznelilerin önemli bir güç olmasıyla birlikte kendisini ve görüşlerini ifade etmekte daha rahat olabilmiştir. Tezin en önemli kısmında Ebû Nuaym'ın bir hadis âlimi olarak telif ettiği, rivâyetlerden müteşekkil eserlerinden farklı olarak, hadislere birtakım kelamî görüşleri dâhil ederek telif ettiği Kitâbü'l-İmâme'yi ele aldık. Bu çerçevede eserin yazılma amacını, muhataplarını, ne zaman yazıldığını ve Ebû Nuaym'ın söz konusu eserdeki görüşlerini ve vermek istediği mesajları tespit ederek Mezhepler Tarihi Literatürü açısından değerlendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Abû Nuaym's life, the political, social and sectarian situation in his period were examined. It was also determined why, when, and whom he wrote the book called“Kitâb al-Imamah”. The historical, political, cultural, economic, and sectarian situation of Isfahan, where Abu Nuaym was born, grew up and completed his life, was examined in a political region where the Islamic geography is surrounded by Shiite states such as the Qarmatians, Fâtımids, Buyids, and Hamdanids. In order to get to know him better and to understand his thought, time-space, idea-event-human relationship was taken into consideration. Abu Nuaym, who was born in Isfahan and spent his ninety-four years of life in this city, was introduced to understand the family environment he was born and grew up in, his family members as well as what kind of education he received and some of his teachers. In addition, his sect of creed, whether he is a sufi and the Shiite claim about him, scholars from different sects of his time and his connections with Abu Nuaym and our subject, Kitâb al-Imamah, were examined. After a period when the Fâtımîd State and Buyids State were strong and the revival of the Shiites in political, social and cultural life, insulting the Companions, Ghadiri Hum celebrations, lamentation and mourning ceremonies became official and became a routine state policy, the Ghaznavids, who supported the Ahl as-Sunna creed and the caliph, advanced and became a part of the period. Abu Nuaym, as one of the living witnesses of his becoming a superpower, was also more comfortable in expressing himself and his views. In the most important part of the thesis, we discussed Kitâb al-Imamah, which Abu Nuaym compiled by including some theological views in the hadiths, unlike the works composed of narrations that he compiled as a hadith scholar. In this context, the purpose of the work, its addressees, when it was written, the message, and views that Ebû Nuaym wanted to express were determined and evaluated in terms of the historical literature of sects. The historical, political, cultural, economic and sectarian situation of Isfahan, which was under the rule of Shiite rulers at the time Abu Nuaym was born and grew up and completed his life, was examined in a political region where the Islamic geography is surrounded by Shiite states such as the Qarmatians, Fâtımîds, Buyids, and Hamdânids. In order to get to know him better and to understand his thought, time-space, idea-event-human relationship was taken into consideration. Abu Nuaym, who was born in Isfahan and spent his ninety-four years of life in this city, was introduced to understand the family environment he was born and grew up in, his family members, what kind of education he received and some of his teachers. Scholars from the sects and their works have been examined in terms of their connections with Abu Nuaym and our subject, Kitâb al-Imamah. After a period when the Fâtımîd State and Buyid State were strong and the revival of the Shiites in political, social and cultural life, insulting the Companions, Ghadiri Hum celebrations, lamentation and mourning ceremonies became official and became a routine state policy, the Ghaznavids, who supported the Ahl as-Sunna creed and the caliph, advanced and became a part of the period. Abu Nuaym, as one of the living witnesses of his becoming a superpower, was also more comfortable in expressing himself and his views. As a hadith scholar, Kitâb al-İmamah, a refutation work that Abu Nuaym wrote by including a theological method in the hadith, like a different style from the works composed of narrations he compiled as a hadith scholar, was presented to introduce the purpose of the work, its interlocutors, when it was written, and Ebû Nuaym's work the message and views he wanted to give were determined and evaluated in terms of the historical literature of sects.