Duygusal zeka ve anksiyetenin ekip kaynak yönetiminin uygulanmasına etkisi: Havacılık sektörü üzerine bir uygulama
The effect of emotional intelligence and anxiety on theimplementation of team resource management: Anapplication on the aviation sector
- Tez No: 697631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN İŞÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı duygusal zeka ve anksiyetenin ekip kaynak yönetiminin uygulanmasına etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda kolayda örnekleme tekniği kullanılarak 18 yaş üzeri 465 kabin ve kokpit personeli ile anket uygulaması yapılmıştır. Kullanılan anket formu kişisel bilgi formu, Beck Anksiyete ölçeği, Schutte Duygusal Zeka ölçeği ve Ekip Kaynak Yönetimi Ölçeği olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Yapılan analiz sonucunda duygusal zekâ ve anksiyetenin ekip kaynak yönetimine istatistiksel açıdan anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Buna ek olarak duygusal zekânın alt boyutu olan iyimserlik/ruh halinin düzenlenmesi katılımcıların cinsiyetlerine, yaşlarına ve görevlerine göre; duyguların kullanımı katılımcıların cinsiyetlerine ve medeni durumlarına göre; duygusal zekâ katılımcıların görevlerine göre; anksiyete katılımcıların cinsiyetlerine, yaşlarına ve görevlerine göre farklılık gösteriği tespit edilmiştir. Ekip kaynak yönetiminin alt boyutu olan liderlik katılımcıların cinsiyetlerine ve medeni durumlarına göre; iletişim katılımcıların görevlerine göre; stres ve yorgunluk katılımcıların cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitim durumlarına göre ve kurallara uyum ise katılımcıların görevlerine göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of emotional intelligence and anxiety on the implementation of team resource management. For this purpose, a survey was conducted with 465 cabin and cockpit personnel over the age of 18 using the convenience sampling technique. The questionnaire form used consists of four parts: personal information form, Beck Anxiety scale, Schutte Emotional Intelligence scale and Team Resource Management Scale. As a result of the analysis, it was seen that emotional intelligence and anxiety had a statistically significant effect on team resource management. In addition, It has been determined that regulation of optimism / mood, which is the sub-dimension of emotional intelligence, changed according to the gender, age and roles of the participants; the use of emotions changed according to the gender and marital status of the participants; emotional intelligence changed according to the tasks of the participants; anxiety changed according to the gender, age and roles of the participants. Leadership, which is the sub-dimension of team resource management, changed according to the gender and marital status of the participants; communication changed according to the roles of the participants; stress and fatigue change according to the gender, age, education level of the participants and compliance with the rules changed according to the tasks of the participants.