Savunma tedarikinde çok kriterli karar verme yöntemlerinin (ÇKKV) kullanılması: TOPSİS yöntemi ile taktik tekerlekli zırhlı araç (TTZA) seçimi
Multi criteria decision making methods usage in defence procurement: Tactical wheel armoured vehicles selection by using TOPSIS method
  1. Tez No: 697632
  2. Yazar: SEMİH DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUFAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Artan savunma ihtiyacı, gelişen ve çeşitlenen silah sistemleri; gereksinimlerimize en uygun sistemlerin belirlenmesini ve tedarikini her geçen gün karmaşıklaştırmaktadır. Savunma tedariki faaliyetlerinde görevli personelin ve karar vericilerin onlarca alternatifi ve alt donanımlarını, onlarca ölçüte göre değerlendirmesi ve bunları birbiri ile mukayese ederek ihtiyaçlara en çok cevap veren, ideal tercihi yapmaları oldukça güçtür. Savunma tedariki karar mekanizmalarında görevli personelin karar vermesine yardımcı olmak maksadıyla yazında kabul görmüş yaklaşımları kullanarak bilimsel bir karar destek algoritması ortaya konmuş, karar verme işleminin daha gerçekçi ve daha tarafsız verilebilmesi için, çok ölçütlü karar verme yaklaşımları önerilmiştir. Bu çalışmada, bir kısmı yabancı üretim bir kısmı yerli üretim olan, dünyanın modern orduları tarafından kullanılan toplam 11 adet taktik tekerlekli zırhlı araç belli kriterlere göre mukayese edilmiştir. Belirlenen kriterlere göre en uygun araç TOPSIS, Bulanık TOPSIS ve Tip-2 Aralıklı Bulanık TOPSIS yöntemleri ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing defence requirement and weapon systems which are developing and deviating, make it more complicated to determine and procure the most appropriate systems responding our needs. It is quite difficult for the officials working on defence procurement and decision makers to compare and evaluate tens of alternatives and sub-equipments considering tens of criterias and prefer the most appropriate systems responding needs. In order to assist defence procurement officials a scientific decision making algorithm accepted in literature is presented and multi-criteria decision making approaches are offered to make decision taking processes more realistically and objectively. In this study, 11 tactically wheeled armored vehicle including both domestic and foreing manifactured are compared. According to determined criterias the best alternative is assinged by TOPSIS, Fuzzy TOPSIS and Fuzzy TOPSIS Type-2 methods.