Forced migration experiences of young adult Syrian refugees: An interpretative phenomenological analysis
Genç yetişkin Suriyeli mülteci gençlerin zorunlu göç deneyimleri: Bir yorumlayıcı fenomenolojik analiz
  1. Tez No: 697661
  2. Yazar: DENİZ YILMAZ ZAMBAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ CANEL ÇINARBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Küresel boyutta bir mülteci krizi Türkiye dahil birçok ülkede politik tartışmaların başında gelmektedir. Bu çalışma genç yetişkin Suriyeli mültecilerin yaşamlarının kritik bir döneminde yaşadıkları zorunlu göç deneyimini nasıl anlamlandırdıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Yaşları 20 ile 23 arasında değişen on sekiz Suriyeli genç yetişkin (dokuz kadın, dokuz erkek) bu çalışmaya katılmıştır. Katılımcılarla yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. On beş katılımcı ile mülakatlar bir çevirmen yardımıyla Arapça yapılırken, Türkçeyi akıcı bir biçimde konuşan üç katılımcı ile mülakatlar Türkçe yapılmıştır. Yazıya dökülen görüşmeler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda sekiz üst tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar şu şekildedir: 1) Suriye'de savaş ile yaşamak, 2) anavatanı geride bırakmak, 3) yeni bir hayat inşa etmek, 4) devam eden zorluklar ve kayıplar, 5) zorluklarla başa çıkma yolları, 6) değişen aile dinamikleri, 7) değişen kendilik algısı ve 8) gelecek beklentileri. Araştırmacı çalışma bulgularını var olan mülteci literatürüyle özellikle mülteci ruh sağlığına sosyoekolojik yaklaşımla bakan modeller çerçevesinde tartışmıştır. Son olarak, klinik sonuçları ve araştırmanın sınırlılıkları ve sonraki araştırmalar için öneriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
A global refugee crisis is at the forefront of political debates in many countries including Turkey. The present study aimed to explore how young adult Syrian refugees experience and make sense forced migration at a critical stage of their life course. Eighteen Syrian young refugees (nine women, nine men) whose ages ranged between 20 and 23 participated in this study. Semi-structured interviews were conducted with each participant. Fifteen participants were interviewed in Arabic via the support of an interpreter. The remaining three participants were fluent in Turkish and interviewed in Turkish. The transcribed interviews were analyzed by using the Interpretative Phenomenological Analysis. Eight superordinate themes were emerged from the analysis. These themes were as follows: 1) Living with war in Syria; 2) leaving homeland behind; 3) rebuilding a new life; 4) facing ongoing challenges and losses; 5) ways of coping with adversities; 6) changes in family dynamics; 7) changed views of the self; and 8) future aspirations. The researcher discussed the study findings in relation to the existing refugee literature, in particular the socioecological models of refugee mental health. Further, the researcher adopted a developmental approach to explore the interplay between developmental transitions and forced migration experiences among young Syrian refugees. Finally, clinical and policy implications, as well as limitations and future directions were discussed.