Almanya'ya yeni göç dalgası: Türkiyeli genç göçmenlerin deneyimleri
New wave of migration to Germany: Experiences of young migrants from Turkey
  1. Tez No: 950233
  2. Yazar: ULAŞ GÜRYÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞÇA POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Göç olgusu küresel ölçekte giderek önem kazanırken, Türkiye'den Almanya'ya yönelik yakın dönem göç hareketleri hem tarihsel süreçler içinde hem de küresel bağlamda özgün özellikler taşımaktadır. Bu çalışmada da yakın dönemde Türkiye'den Almanya'ya göç eden 20-34 yaş arası bireylerin göç kararları ve bu kararların arkasındaki toplumsal, ekonomik, politik ve çevresel faktörler ele alınmaktadır. Çalışma kapsamında 11 kadın ve 9 erkek olmak üzere son yılda Almanya'ya göç etmiş toplam 20 kişiyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar Almanya'ya göçlerini, yalnızca daha iyi bir yaşam arayışı değil, aynı zamanda Türkiye'de deneyimlemiş oldukları mevcut olumsuz koşullardan bir kaçış olarak da anlamlandırmışlardır. Ekonomik kriz, demokratik alanın daralması, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri ve çevresel güvensizlik gibi unsurlar, Türkiye'de göç kararlarını şekillendiren temel faktörler olarak öne çıkarken katılımcıların farklı yasal yolları bir çıkış stratejisi olarak kullanmaları dikkat çekmektedir. Araştırmada yer alan genç katılımcılar Türkiye'de yaşadıkları deneyimler doğrultusunda Almanya'ya göç genellikle zorunlu bir tercih ya da kaçış olarak tanımlanmıştır. Bazı katılımcılar genç olmalarının çeşitli boyutlarıyla göç sürecini kolaylaştırdığını belirtirken, genel olarak göç kararları yaştan çok Türkiye'deki mevcut koşullar ile ilişkilendirilmiştir. Almanya'nın tercih edilmesinde ise eğitim ve iş olanakları, bürokratik kolaylıklar, kültürel yakınlık ve sosyal çevrenin önemli rol oynadığı vurgulanmıştır. Katılımcılar, Almanya'ya göç etmeleriyle kimlik ve statülerinde bir dönüşüm yaşadıklarını belirtmişlerdir; göçmenlik deneyimleri ise ayrımcılık ve özgürlük arasında karmaşık bir denge içermektedir. Araştırmada elde edilen bulgular, göçün bireysel tercihlerden çok yapısal zorunluluklar ve çok katmanlı toplumsal dinamikler tarafından şekillendiğini ortaya koymaktadır. Gençlerin göçü, tarihsel olarak 1950'lerden bu yana yaşanan Türkiye-Almanya göç hareketleriyle birçok açıdan benzerlikler taşıdığı gibi, çeşitli boyutlarda farklılıklar da göstermektedir
Özet (Çeviri)
As the phenomenon of migration continues to gain significance on a global scale, recent migration flows from Turkey to Germany carry distinctive characteristics within both historical processes and the broader global context. This study examines the migration decisions of individuals aged 20 to 34 who have recently migrated from Turkey to Germany, focusing on the social, economic, political, and environmental factors that underpin these decisions. In total, in-depth interviews were conducted with 20 participants -11 women and 9 men- who migrated to Germany in recent years. Participants interpret their migration to Germany not only as a pursuit of a better life but also as an escape from adverse conditions they experienced in Turkey. Key drivers shaping migration decisions include economic crisis, the shrinking of democratic space, gender inequality, and environmental insecurity. Notably, participants utilized various legal pathways as strategic exits. For the young participants involved in the study, migration to Germany was largely defined as a forced choice or a form of escape based on their lived experiences in Turkey. While some noted that their youth facilitated certain aspects of the migration process, overall, migration decisions were more closely associated with the socio-political conditions in Turkey than with age alone. Factors such as educational and employment opportunities, bureaucratic ease, cultural affinity, and the presence of social networks were emphasized as influential in choosing Germany as a destination. Participants also reported experiencing transformations in their identity and status following migration and described their lives as migrants as marked by a complex balance between discrimination and freedom. The findings reveal that migration is shaped less by individual preference and more by structural necessities and multilayered social dynamics. Although the migration of young people shares similarities with the historical patterns of Turkish migration to Germany since the 1950s, it also displays notable differences in several dimensions.