Türkiye'den Hollanda'ya yönelik emek göçünün yeni dinamikleri: Göçmenlerin uyum süreçleri
New dynamics of labor migration from Türkiye to the Netherlands: Migrants in integration process
  1. Tez No: 960966
  2. Yazar: AYCEREN KILIÇ DARİCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, Türkiye'den Hollanda'ya göç eden genç bireylerin göç etme nedenlerini, göç öncesinde sahip oldukları nitelikli eğitim ve mesleki deneyimlerin göç sonrası süreçte nasıl değerlendirildiğini ve bu bireylerin sosyal, toplumsal ve kültürel uyum süreçlerini incelemiştir. 1960'lı yıllarda Batı Avrupa ülkeleri, II. Dünya Savaşı sonrasında yaşadıkları insan gücü ve ekonomik kayıpları telafi etmek amacıyla az gelişmiş ülkelerden işgücü talebinde bulunmuş; bu bağlamda Türkiye'den de yoğun işçi göçü gerçekleşmiştir. Bu dönemde gelen göçmenler, yerli halkın çalışmak istemediği vasıfsız işlerde istihdam edilerek Avrupa'nın ekonomik kalkınmasına katkı sağlamışlardır. Zamanla bu işçilerin kalıcı hale gelmesi ve aile birleşimi yoluyla göçün kuşaklar arası devam etmesiyle birlikte, Avrupa'daki Türk göçmen varlığı giderek artmıştır. Günümüzde ise göç olgusu daha karmaşık bir hal almış ve yalnızca düşük nitelikli işgücü değil, aynı zamanda eğitim, kariyer ve daha iyi yaşam koşulları arayışıyla hareket eden yüksek nitelikli bireyleri de kapsamaya başlamıştır. Ancak bu süreçte, gelişmekte olan ülkelerden gelen bazı nitelikli bireylerin, göç ettikleri ülkelerde çeşitli yapısal nedenlerden ötürü kendi mesleki yeterliliklerine uygun olmayan, vasıfsız işlerde çalışmak zorunda kaldıkları gözlemlenmektedir. Bu durum, işgücü piyasası teorileri bağlamında nitelik uyumsuzluğu kavramıyla açıklanmaktadır. Bu bireyler, Avrupa'daki işgücü piyasasında nitelikli oldukları hâlde vasıfsız işlerde çalışan ve sistemin sürekliliğini sağlayan yeni bir göçmen profilini temsil etmektedir. Çalışmada, göçmenlerin bu deneyimleri işgücü piyasasının yapısal özellikleri çerçevesinde, özellikle ikili işgücü piyasası teorisi kapsamında ele alınmakta; ayrıca göç ağları teorisi, sosyal sermaye, etkileşimsel entegrasyon ve kültürel uyum gibi kuramsal yaklaşımlar aracılığıyla Hollanda toplumuna uyum süreçleri değerlendirilmektedir. Araştırma kapsamında, 22-30 yaş aralığında olan ve Türkiye'den Hollanda'ya göç etmiş 15 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nitel veriler, betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiş, ayrıca göçmen bireylerin nitelik kaybı, istihdam deneyimleri ve toplumsal uyum süreçlerine dair bulgular ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the reasons for migration of young individuals migrating from Türkiye to the Netherlands, how their pre-migration qualified education and professional experiences were evaluated in the post-migration process, and the social, societal, and cultural adaptation processes of these individuals. In the 1960s, Western European countries demanded labor from underdeveloped countries in order to compensate for the manpower and economic losses they experienced after World War II; in this context, intensive labor migration also occurred from Türkiye. During this period, immigrants who came contributed to the economic development of Europe by being employed in unskilled jobs that the local population did not want to work. Over time, with these workers becoming permanent and the migration continuing between generations through family reunification, the presence of Turkish immigrants in Europe has gradually increased. Today, the phenomenon of migration has become more complex and has begun to include not only unskilled labor but also highly qualified individuals seeking education, career, and better living conditions. However, during this process, it is observed that some qualified individuals coming from developing countries are forced to work in unskilled jobs that do not suit their professional competences due to various structural reasons in the countries they migrate to. This situation is explained by the concept of qualification mismatch in the context of labor market theories. These individuals represent a new immigrant profile in the European labor market, who work in unqualified jobs despite being qualified, and who ensure the continuity of the system. In the study, these experiences of immigrants are addressed within the framework of the structural characteristics of the labor market, especially within the scope of the dual labor market theory; in addition, their adaptation processes to Dutch society are evaluated through theoretical approaches such as migration network theory, social capital, interactional integration and cultural adaptation. Within the scope of the research, semi-structured interviews were conducted with 15 participants aged between 22-30 who migrated from Turkey to the Netherlands. The qualitative data obtained were analyzed using the descriptive analysis method, and in-depth findings were presented regarding the loss of qualifications, employment experiences and social adaptation processes of immigrant individuals.