Beam steering with holographic metasurface antennas
Holografik metayüzey anten ile huzme yönlendirme
- Tez No: 697701
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT NAZLIBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Elektroniği ve Yazılım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, holografik metayüzey antenler titizlikle analiz edilmiş, tasarlanmış ve üretilmiştir. Metayüzey antenler radar, elektronik harp, 5G ve uydu haberleşmesi gibi çeşitli alanlarda kullanılabilir. İncelenen antenlerin ana huzmesi, hareket eden uyduları takip etmek için yönlendirilebilir veya bu antenler doğrudan hareketli platformlarda kullanılabilir. Holografik desenin metayüzeye uygulanması ile huzme yönlendirilmesi sağlanabilir. Holografik desen (hologram), istenilen dalga ve besleme dalgasının girişim fonksiyonu olarak tanımlanır. Holografik desen kontrol edilerek metayüzey antenlerin ana huzmesi yönlendirilir. Ek olarak, daha önce çalışılan holografik metayüzey antenlerden elde edilen sonuçlar kullanılarak dinamik olarak yeniden programlanabilir bir metayüzey anten tasarlanmış ve simüle edilmiştir. Simülasyonlarda tam dalga elektromanyetik simülasyon yazılımı olan Ansys HFSS programı kullanılmıştır. Seçilen tasarımlardan bazıları üretilmiş, ve üretilen antenin ölçümleri alınarak simülasyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Ölçümler, ticari kullanıma hazır ekipmanla açık alanda gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, holographic metasurface antennas are rigorously analyzed, designed and fabricated. These antennas can be used various areas such as radar, electronic warfare, 5G, and satellite communications. The studied antennas' main beam can be steered to track moving satellites, or these antennas can be used on a moving platform. Beam steering can be achieved by applying the holographic pattern to the metasurface. The holographic pattern is defined by the interference function of the desired wave and the feed wave. The main beam is steered to the desired direction by controlling the hologram. In addition, a dynamically reconfigurable metasurface is designed and simulated by using the results from previously studied holographic metasurface antennas. Simulation results are concluded with a full-wave electromagnetic simulation software Ansys HFSS program. Some of the selected designs are fabricated and the measurement results are compared to the simulation results. The measurements are taken in the open field area with commercial off-the-shelf (COTS) equipment.