A qualitative evaluation of the effects of a thematic literature unit on students' motivation to learn English
Tematik bir edebiyat ünitesinin öğrencilerin İngilizce öğrenme motivasyonu üzerindeki etkisinin nitel analizi
  1. Tez No: 697700
  2. Yazar: SİNEM GÜNBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Edebi eserleri İngilizce öğretiminde kullanma fikri edebiyatın dil, kültür ve kişilerin kişisel gelişim üzerindeki faydalarından (Carter & Long, 1991) ötürü uzun yıllardır dil öğretmenleri ve araştırmacılar tarafından tartışılmaktadır. Bu araştırma katılımcılar için özel olarak tasarlanmış tematik edebiyat üniteleri aracılığı ile edebiyatın öğrencilerin motivasyonu üzerindeki pozitif etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Veri toplamak için ünitenin her bir kısmı işlendikten sonra Ankara'da bir vakıf üniversitesinde hazırlık sınıfında öğrenim gören İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden dokuz katılımcı ile dört tane röportaj yapılmıştır. Buna ek olarak üniteye başlamadan önce aynı katılımcılar ile bir röportaj daha gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bir diğer amacı katılımcıların hangi türü ve yaklaşımı daha motive edici bulduğunu araştırmaktır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar Keller'ın ARCS motivasyon tasarımı (2010) çerçevesinde analiz edilmiştir ve sonuçlar kullanılan materyallerin ilgi çekici, uygun, özgüven verici ve tatmin edici olduğu sürece öğrencilerin motivasyonu arttırdığını göstermektedir. Bu açıdan tematik ünitenin yukarıda belirtilen katılımcılar tarafından bu gereklilikleri karşıladığı görülmüştür. Buna ek olarak, kısa hikâye, okur odaklı yaklaşımın ve dil odaklı yaklaşım ile birlikte kişisel gelişim modelinin daha motive edici bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Daha iyi sonuçlar için daha büyük bir katılımcı grubu ile daha fazla çalışmanın yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The idea of using works of literature in the teaching of English has been discussed among language teachers and researchers for a long time due to its benefits in terms of language, culture and its positive impact on the individual's personal development (Carter & Long, 1991). This thesis aims at demonstrating the benefits that literature has to offer with regards to learners' motivation to learn English through a thematic literature unit specially designed for the participants. In order to collect data, four semi-structured interviews are conducted with nine English Language and Literature students studying in the preparatory school of a private university in Ankara after each component of the thematic unit is covered in class. An additional interview is also conducted before the start of the unit. Another aim of the study is to investigate which genre and approach to teaching English through literature are favored more by the participants. The results of the study are analyzed within the frame of Keller's ARCS model of motivation (2010) which suggest that materials enhance learners' motivation on the condition that they are attractive, relevant, building confidence and satisfying. In this respect, the thematic literature unit is found to meet these requirements by the above-mentioned participants in the study. Furthermore, short stories, reader response approach and personal growth model as well as language model are considered to be more motivating by the participants. Further investigation with a larger group of participants is recommended for better results.