Design and implementation of reconfigurable antenna array for beam steering
Reconfigurable anten düşman işin direksiyon
- Tez No: 382758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez 2.7-2.8 GHz frekansinda işin direksiyon anten tasarimina dayanmaktadir. Işin direksiyon antenler askeri ve sivil havacilik uygulamalari için kablosuz ve radar sisteminin çok kritik bir bileşenidir. Işin tarama antenler istenilen yöne kumanda edilebilir kalem gibi dar bir işin oluşturabilen bu antenler vardir. Işin tarama, yüksek maliyet ve 120 decree sinirli taramada aşamali dizi kullanilarak elde edilebilir. Reconfigurable dizi anten kullanarak elektronik işin direksiyon düşük maliyetli, hafif ve yüksek tarama hacmi elde edilebilir. Bu tezin amaci, pin diyot anahtarlari ile yeniden yapilandirilabilir anten dizi kullanarak bir işin direksiyon anten, tasarim taklit ve imal etmektir.Işin direksiyon reconfigurable anten ve pin diyotlar ile yeniden yapilandirilabilir besleme şebekesi kullanildiği gerçeğine dayali olarak elde edilir. CST suite, Sonlu-entegrasyon-Tekniği (FIT) kullandiği ticari yazilim bu tezde modelleme, simülasyon ve optimizasyon gerçekleştirmek için kullanilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the design of reconfigurable antenna for beam steering that can be a good candidate for a modern radar system. Beam steering antennas are very critical component of wireless and radar system for both military and civil aviation applications. Beam scanning antennas are those antennas capable of forming pencil-like narrow beam that can be steered to a desired direction. Beam scanning can be achieved using phased array at high cost and limited scan of 120 degrees. Electronic beam steering using reconfigurable antenna array can be achieved at low cost, light weight and high scan volume. The aim of this thesis is to design, simulate and fabricate a beam steering antenna using a reconfigurable antenna array with pin diode switches. The beam steering is achieved based on the fact that reconfigurable antenna and a reconfigurable feed network with pin diodes are used. CST suite, commercial software that uses Finite-integration-Technique (FIT) was used to perform the modeling, simulation and optimization in this thesis.