The effect of drone technology on military organizationand forms of soldiery
İnsansız hava araçlarının askeri örgütlenme ve askerlik tiplerine etkisi
  1. Tez No: 697725
  2. Yazar: BURAK YAKUP AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın hedefi insansız hava araçlarının ordu örgütlenmesi ve askerlik deneyimi üzerine etkilerine dair bir analiz sunmaktır. Askeri örgütlenmenin şiddeti yönetmeyi hedef edindiği için diğer örgütlenmelerden farklı olduğu varsayımıyla, Askeri Sosyoloji literatüründen edinilen kavramlarla askeri örgütlenme ve değişen askerlik açıklanmıştır. Kurum/Meslek, Otorite, Asker Tipleri ve Savaş başlıkları altında çeşitli ideal tipler tespit edilmiştir. Bu tiplerin ışığında insansız hava araçlarının örgütlenmesi ve bu araçları kullanan personelin deneyimleri analiz edilmiştir. Bu analiz için insansız hava aracı operatörlerinin anıları ve farklı askeri dokümanlar incelenmiştir. Araştırmanın sonucundaki tespitlerimize göre, insansız hava araçları geleneksel askeri değerleri karmaşıklaştırmış ve askeri yapıdaki bilgi akış süreçlerini başkalaştırarak otorite ilişkilerini dönüştürmüştür. Bunların dışında, aynı teknoloji yeni bir siber alan inşa ederek askerleri farklı zihinsel yetiler elde etmeye zorlamış ve bu alanda bürokratik araçlarla yürütülen zamansal ve mekansal sınırlardan azade bir savaş olasılığı belirmiştir. Tüm bu gelişmeler askeri pratiklerin geleceğine ve toplumsala etkisine dair önemli sorular üretmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide an analysis of the effects of drone technology on the organization of the military and soldiery. Starting with the assumption that military organization is unique in terms of managing violence, concepts from the field of military sociology are used to explain organizational and professional patterns within the military. Under the topic of Institution/Occupation, Authority, Soldiery Types, and Warfare, different ideal types are discerned from the literature. In the light of these types, the organization of drone units and the profession of drone operators are analyzed. For this analysis, memoirs of drone operators and military documents are reviewed. We found that drone technology blurs traditional military values as well as changes authority relations by altering the flow of information. But also, it creates a new cyberspace in which soldiers have to develop new mental skills. Moreover, the same space raises the possibility of a bureaucratic warfare that has no spatial and temporal limits. All of these developments suggest important questions for the future of military affairs and their effects on the social.