Plaxiphora aurata'nın farklı vücut yapılarından kitin izolasyonu ve karakterizasyonu
Insolation and characterization of chitin from different body structures of Plaxiphora aurata
  1. Tez No: 697776
  2. Yazar: MUHAMMED NEBİ TOMRUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Molluska filumunun kitin çalışmaları çoğunlukla çift kabuklu gastropod ve kafadanbaçaklılara odaklanmıştır. Polyplacophora eski yumuşakça grubu olmasına rağmen, bu organizmaların kitin üzerine çok az çalışma yapılmıştır. Bu az sayıdaki çalışmalarda incelenen vucut kısımlarına bağlı olarak kitin tiplerinin (alfa veya beta) ilişkin sonuçlar verilmiştir. Bu çalışmada bu tartışmayı çözmek için bir kiton türünün (Plaxiphora aurata) üç farklı vucut kısmından (iskelet, kuşak ve radula) kitinin 3D yapısını koruyarak inceledik. TGA ve FTIR sonuçlarımıza göre kiton iskeletin ve kuşağın tipik sinyali beta kitin, radulanın ise tespid edilen sinyali alfa ve bata kitinin tipik sinyaller arasında olduğu görülmektedir. Tüm kitonun gövdesinin kuru ağırlığının kitin içeriği %27,82 olarak kaydedilmiştir. Ayrıca kitinin özeliklerini acıklamak için XRD, SEM ve elementel analiz yapılmıştır. Elde edilen verilere göre kitonlardan izole edilen kitinin nono fiber yapısından dolayı gıda, kozmetik, medikal ve biyomuhendislik alanlarında kulanım potensiyeline sahiptir. Ayrıca yüksek kitin içeriği nedeni ile ticari kitine alternatif olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Chitin studies of the Molluska phylum have mostly focused on bivalve gastropods and cephalopods. Although Polyplacophora is an ancient group of mollusks, little work has been done on chitin of these organisms. These few studies provide results for chitin types (alpha or beta) depending on the body parts examined. In this study, we examined the 3D structure of the chitin from three different body parts (skeleton, girdle and radula) of a chiton species (Plaxiphora aurata) to resolve this controversy. According to our TGA and FTIR results, it is seen that the typical signal of the chiton skeleton and belt is beta chitin, while the detected signal of the radula is among the typical signals of alpha and bata chitin. The chitin content of the dry weight of the body of the whole chiton was recorded as 27.82%. In addition, XRD, SEM and elemental analysis were performed to explain the features of the chitin. According to the data obtained, chitin isolated from chitons has a potential for use in the fields of food, cosmetics, medical and bioengineering due to its nono fiber structure. In addition, due to its high chitin content, it can be considered as an alternative to commercial chitin.