Tur mesane yapılan kasa invaziv olmayan mesane kanserli hastalarda cerrahi sınırlarda karsinoma in stu veya rezidü tümör varlığı
Presence of carcinoma in-situ or residual tumor at the surgical margins in patients with non-muscle-invasive bladder cancer
  1. Tez No: 697781
  2. Yazar: ÇAĞATAY ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Mesane kanserlerinin (MK) yaklaşık %75' i kasa invaziv olmayan mesane kanserleri (KİOMK) oluşturmaktadır. Birincil transüretral rezeksiyon (TUR) KİOMK' lerinin tanı ve tedavisinde kritik öneme sahiptir. Literatüre bakıldığında ilk rezeksiyon sırasında tümörlerin sıklıkla gözden kaçabildiği ve geride mikroskopik rezidüel tümör bırakıldığı görülmektedir. Biz bu çalışmada rezidüel tümörlerin kaynağı olabileceğini düşündüğümüz tümör cerrahi sınırlarını prospektif olarak araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya birincil TUR uygulanan KİOMK'li 70 hasta dahil edildi. Birincil TUR sırasında rezeksiyon 1 cm sağlam doku sınırı ile tamamlandıktan sonra rezeksiyon sahasının 1 cm dışından rezeksiyon/punch biyopsiler alındı. Alınan biyopsilerdeki bütün benign lezyonlar 'tümör yok' olarak kaydedilirken, ürotelyal kanser saptananlar 'TCC' olarak ve displazi saptananlar 'ÜD' olarak kaydedildi. Üç grubun klinik ve patolojik özellikleri karşılaştırıldı. TCC saptanması ve ÜD saptanması çin risk faktörüleri araştırıldı. Bulgular: Diplazi grubunun ortalama VKİ değeri (28,48±5,17) diğer iki gruba göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,026). TCC grubunda tümör yok grubunda göre T1 evre oranı anlamlı olarak daha yüksek bulundu. TCC grubunda ÜD grubuna göre HG evre oranı anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Tümör yok grubundaki düşük riskli hasta oranı (%35,3) TCC grubuna göre (%0,0), TCC grubundaki yüksek riskli hasta oranı (%85,7) ise diğer iki gruba göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu. TCC grubundaki hastalarda carcinoma in-stu (CIS) oranı (%35,7) tümör yok grubundaki hastalara göre (%5,9) anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Yapılan tek değişkenli analizler sonucunda, artan BMI ÜD oluşumu ile ilişkili bulundu. Çok değişkenli analizde ise sigara kullanımının ve artan BMI'nın ÜD oluşum riskini arttırdığı belirlendi. Yapılan tek değişkenli analizler sonucunda, T1 evre olması, HG evre olması ve CIS varlığı TCC oluşumu ile ilişkili bulundu. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına dayanarak birincil TUR uygulanan hastalarda rezidüel tümörleri en aza indirmek ve nükse yol açabilecek ÜD alanlarını temizlemek için makroskopik görülen tümörün en az 2 cm sağlam mesane mukozası ile birlikte rezeke/koagüle edilmesinin TUR kalitesi için önemli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Approximately 75% of bladder cancers (BC) are non-muscle invasive bladder cancers (MIBC). Primary transurethral resection (TUR) is critical in the diagnosis and treatment of NMIBCs. When we look at the literature, it is seen that tumors are frequently missed during the first resection and microscopic residual tumor is left behind. In this study, we aimed to prospectively investigate the surgical margins of tumors, which we think may be the source of residual tumors. Patients and methods: Seventy patients with NMIBC who underwent primary TUR were included in this study. After the resection was completed during the primary TUR with 1 cm safe margin, resection/punch biopsies were taken 1 cm outside the resection area. While all benign lesions in the biopsies taken were recorded as 'no tumor', those with urothelial cancer were recorded as 'TCC' and those with dysplasia as 'UD'. The clinical and pathological features of the three groups were compared. Risk factors for detection of TCC and detection of UD were investigated. Results: The mean BMI value of the dysplasia group (28.48±5.17) was found to be significantly higher than the other two groups (p=0.026). T1 stage rate was found to be significantly higher in the TCC group than in the no tumor group. The HG stage rate was found to be significantly higher in the TCC group than in the UD group. The rate of low-risk patients in the no tumor group (35.3%) was found to be significantly higher than in the TCC group (0.0%), and the rate of high-risk patients in the TCC group (85.7%) was significantly higher than the other two groups. The rate of CIS in the patients in the TCC group (35.7%) was found to be significantly higher than the patients in the no tumor group (5.9%). As a result of univariate analyzes, increased BMI was found to be associated with UD formation. In multivariate analysis, it was determined that smoking and increased BMI increased the risk of UD formation. As a result of univariate analyzes, T1 stage, HG stage and presence of CIS were found to be associated with TCC formation. Conclusion: Based on the results of our study, we think that resection/coagulation of the macroscopically seen tumor with at least 2 cm of intact bladder mucosa is important for the quality of TUR in order to minimize residual tumors in patients undergoing primary TUR and to clear off the UD areas that may lead to recurrence.