Primer enürezis nokturna tanısı ile izlenen çocuklarda uykuda solunum bozukluğunun değerlendirilmesi
Evalution of sleep disordered breathing in children with primary enuresis nocturna
  1. Tez No: 697780
  2. Yazar: ALI AL-SHARAFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİYE URGANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş: Primer Enürezis Nokturna (PEN) ve uykuda solunum bozukluğu (USB) çocukluk çağında sık karşılaşılan problemlerdir. Çalışmalar göstermektedir ki USB olan çocuklarda enürezis nokturna sıklıkla görülmektedir. Her iki hastalığın zemininde bozulmuş uyarılma yanıtı ve uyku bölünmesi yatmaktadır. Amaç: Çalışmamızın primer amacı, PEN tanısı ile izlenen çocuklarda uykuda solunum bozukluğu anketi kullanılarak USB sıklığını araştırmak ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. İkincil amacımız ile USB varlığının PEN için risk faktörü olarak kabul edilebilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız,01.09.2020- 31.03.2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji ve Genel Çocuk Polikliniklerinde gerçekleştirildi. Çalışma 85 PEN tanısı alan, 5-18 yaş arasındaki olgular ve aynı yaş grubu sağlıklı olgular ile gerçekleştirildi. Tüm olguların demografik ve klinik özellikleri kayıt altına alındı. PEN ve kontrol grubuna Türkçe güvenirlilik ve geçerliliği onaylanmış çocuklarda USB anketi uygulandı. Toplam 22 sorudan oluşan çocuklarda USB anketi OSA belirti ve semptomlarını tespit etmek için kullanılmakta olup Türkçe güvenilirlik ve geçerliliği onaylanmıştır. Pediatrik obstrüktif uyku apnesinde en etkili kesme değeri 0.33 olarak tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction:Primary Enuresis Nocturna (PEN) and Sleep Related Breathing Disorder(SRBD) are common childhood problems.Studies have found that children with obstructive sleep apnea syndrome frequently also have nocturnal enuresis. Both disorders have an underlying sleep disturbance characterised by an altered arousal response and sleep fragmentation. Aim:In this study we aimed to investigate the frequency of sleep related disorder in children with PEN through the use of Sleep related breathing disorder questionnaire andcompared with normal children matched for age and sex. Our secondary aim is toidentify whether SRBD could be considered as a risk factor for PEN among children. Materials and Methods:The study took place in pediatric nephrology and general pediatric clinics at the Health Sciences University ŞişliHamidiyeEtfal Training and Research Hospital between September 1st 2020 and March 31st 2021. Our study was conducted with 85 children aged 5-18 years with PEN and 85 healthy children matched for age and sex. All demographic and clinical characteristics of children were recorded. The Sleep Related Breathing Disorder Questionnaire validated for Turkish language was administered to both PEN and control group. The Pediatric SRBD scale contains a total of 22 items and it is validated screening toolto detect sign and symptoms of OSA. Scores >0.33 are considered positive and suggestive of high risk for a pediatric sleep-related breathing disorder. Results:The frequency of SRBD was reported as 45.8% in PEN group and 1.19% in the healthy control group.