Floridzin molekülünün olası genotoksik ve antigenotoksik özelliklerinin in vitro araştırılması
Investigation of potential genotoxic and antigenotoxic properties of phloridzin in vitro
- Tez No: 697783
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇELİKLER KASIMOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Doğal bileşikler, çeşitli hastalıklara karşı koruyucu etkileri nedeniyle yıllar boyunca ilgi odağı olmuştur. Floridzin (Phl), anti-genotoksik, antioksidan, antienflamatuar ve anti-kanser özelliklere sahip bir doğal bileşiktir. Bununla birlikte, Phl'nin insan lenfosit hücreleri üzerindeki anti-kanser ve anti-genotoksik etkileri hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Bu çalışmada, Phl'nin genotoksik/anti-genotoksik etkileri insan lenfosit kültürlerinde in vitro genotoksisite testleri ile belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 4 sağlıklı donörden alınan insan periferik kan lenfositleri üzerinde, in vitro Kromozom Aberasyonu (CA), Mikronükleus (MN) ve Komet Testleri (CT) gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Phl'nin 125, 250 ve 500 µg/ml'lik dozları ve genotoksik ajan olarak kullanılan Mitomisin C (MMC)'nin 0,25 µg/ml'lik dozu kullanılmıştır. Ayrıca Phl'nin 125, 250 ve 500 µg/ml'lik dozları ile MMC'nin 0,25 µg/ml'lik dozu kombine halde kullanılmıştır. Phl'nin genotoksisiteyi inhibe ettiği değerlendirilmiştir. MMC ile muameleden önce, lenfositlerdeki anormalliklerin sıklığı kontrol ile benzer sonuçlar göstermiştir. Sonuç olarak MMC tek başına kromozom aberasyonu, mikronükleuslu hücre ve hasarlı DNA oranını anlamlı şekilde artırmıştır. Ayrıca kombine dozlarda, MMC'nin Phl ile etkileşimi sonucu DNA hasar oranında azalma gözlenmiştir. Bununla birlikte, kombine dozlarda, MMC+250µg/ml Phl dozunun uygulandığı kültürlerde MMC'nin neden olduğu DNA hasarında önemli ölçüde bir azalma gözlenmemiştir. Bulgularımız MMC ve Phl'nin kombine halde sinerjik bir etki gösterdiğini ve Phl'nin, MMC'ye karşı anti-genotoksik bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Natural compounds have been under focus for their protective effects against various diseases. Since they have few or no side effects, they have been recognized as an alternative for cancer treatments. One of these natural compounds is Phloridzin (Phl), which has been under investigation for its anti-genotoxic, antioxidant, anti-inflammatory and anti-cancer properties. However, there is scarce information on its anti-cancer and anti-genotoxic effects on human lymphocyte cells. In this study, anti-genotoxic effects of Phl have been investigated on human peripheral blood lymphocytes, taken from 4 healthy donors. To demonstrate that Phl is a potential anti-genotoxic agent, three in vitro tests are performed: Chromosome aberration, Micronucleus and Comet tests. The isolated lymphocytes were incubated with nine different concentrations. There were used 250 µg/ml doses of Phloridzin and 0,25 µg/ml doses of Mitomycin C (MMC). It was evaluated and confirmed, that Phl inhibited genotoxicity. Before treatment with MMC, the frequencies of aberrations in lymphocytes were similar to those control doses. MMC alone was shown to significantly increase the rate of chromosome aberrations, micronucleated cells and damaged DNA. Besides, in combinated doses (Phl+MMC), the frequencies of DNA damages decreased by returning to lower values because of exposure of MMC to Phl. However, at combined doses, Phloridzin was not able to significantly reduce the rate of Mitomycin C-induced damage, particularly in MMC+250 µg/ml Phl. Combined, they showed a synergetic effect. As a conclusion, the reults indicated that Phl exhibited an anti-genotoxic effect against MMC in tested concentrations in vitro on human lymphocytes.