Efedrinlerin biyolojik materyalden kromatografik yöntemlerle analizleri
Analysis of ephedrines in biological materials by chromatographic methods
  1. Tez No: 69785
  2. Yazar: EBRU BEDİR (SEMERCİ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF KIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Efedrinler (1-efedrin, d-psödoefedrin, I-norefedrin, d-norpsödoefedrin ve I-metİlefedrin) yaygın kullanımı olan uyarıcı ajanlardır ve sporcular tarafından kullanımları efedrin suistimalinin engellenmesi amacıyla uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından yasaklanmıştır. Bu çalışmada, efedrinlerin ayırımları ve nitel analizleri gaz kromatografisi-azot fosfor seçici dedektör (GC-NPD) ve gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi (GC-MS) yöntemleri ile optimum parametreler sağlanarak yapılmıştır. Standart ve standart eklenmiş idrar örneklerinde efedrin, psödoefedrin, norefedrin, norefedrin ve metilefedrinin alt tayin sınırları; sırasıyla 0.03, 0.05, 0.07, 0.1, 0.03 ppm olarak bulunmuştur. Kalibrasyon eğrilerinin doğrusallığı, doğrusallık aralığında 4 farklı derişimde idrardan geri kazanırlılık ve istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Efedrinlerin ayırımı; tüketme sonrası asetonla reaksiyonu sonucu oluşan norpsödoefedrin ve psödoefedrinin okzazolidin türevlerine ait ilave piklerin oluşması ile de gerçekleştirilmiştir. idrar atılım çalışmalarında; gönüllülere efedrin hidroklorür (50 mg) ve norefedrin hidroklorür (25 mg) oral yolla verilmiştir. İlaç alımından sonraki 48 saat süresince idrar örnekleri toplanmış, her iki yöntem ile analiz edilerek atılım eğrileri çıkarılmıştır. Norefedrin alımından sonraki 24 saat sonunda atılan norefedrin yüzdesi ve efedrin alımından sonraki 24 saat sonunda atılan efedrin ve metaboliti norefedrin yüzdeleri hesaplanmıştır. Bu değerler bireyler arasında değişkenlik göstermesine rağmen, kaynaklarda bildirilenlerle uyumludur. Bu çalışmada geliştirilen GC-NPD ve GC-MS yöntemlerini idrarda efedrinlerin analizleri için duyarlı, seçici, doğru ve tekrarlanabilirdir. Ayrıca efedrin ve norefedrin atılım verilerinin doping kontrol çalışmalarında avantaj sağlayabileceği düşünülmektedir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ephedrines (1-ephedrine, d-pseudoephedrine, 1-norephedrine, d- norpseudoephedrine and 1- methylephedrine) are widely used as stimulating agents and their use is forbidden by International Olympic Committee to prevent ephedrine abuse. In this study separation and quantitative analysis of ephedrines were studied by using gas chromatography-nitrogen phosphorus selective detector (GC-NPD) and gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) methods at optimum parameters. Lower detection limits of ephedrine, pseudoephedrine, norephedrine, norpseudoephedrine and methylephedrine in standard and standard added urine samples were found as 0.03, 0.05, 0.07, 0.Î and 0.03 ppm, respectively. Linearity limits for calibrations curves, recoveries from urine at 4 different concentrations in linearity ranges and statistical confirmations were also carried out. Separation of ephedrines are enhanced by a post-extraction reaction with acetone which resulted in additional peaks related to the oxazolidine derivatives of norpseudoephedrine and pseudoephedrine. In urinary excretion studies, volunteers were given ephedrine hydrochloride (50 mg) and norephedrine hydrochloride (25 mg) orally, urine samples were collected during 48 hours after administration of drugs, analyzed by both methods and excretion curves are obtained. The percentage of excreted norephedrine in 24 hours after norephedrine administration and the percentages of excreted ephedrine and its metabolite norephedrine in 24 hours after ephedrine administration are calculated. Although the presence of the inter-individual variations, these values were similar to the results reported in literature. GC-NPD and GC-MS methods developed in this study were sensitive, selective, accurate and reproducible for the analysis of ephedrines in urine. Additionally, excretion data for ephedrine and norephedrine presented here may provide further advantage in doping control studies.