Rekombinant hepatit B yüzey antijeninin immunoadjuvan taşıyıcılar kullanarak aşı formülasyonlarının hazırlanması üzerinde çalışmalar
Studies on preparation of vaccine formulations using recombinant hepatitis B surface antigens with immunoadjuvant vehicles
  1. Tez No: 69786
  2. Yazar: AYDAN ERATALAY (DEMİRSAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET REKOMBİNANT HEPATİT B YÜZEY ANTİJENİNİN IMMUNOADJUVAN TAŞIYICILAR KULLANILARAK AŞI FORMÜLASYONLARININ HAZIRLANMASI ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR Rekombinant aşılar saf ve güvenilir olmaları açısından klasik aşılara göre üstünlüğü olan ancak uygun adjuvanlar ile formüle edilerek koruyucu özelliklerinin iyileştirilmesi gereken aşılardır. Bu tez çalışmasında rekombinant hepatit B yüzey antijeni giderek artan önemi nedeniyle model antijen olarak seçilmiş ve uygun adjuvan sistemler tasarlanarak bunlar üzerinde in vitro ve in vivo çalışmalar yapılmıştır. Adjuvan taşıyıcı sistem olarak üzerinde çalışılan formülasyonlar; S/Y/S çoklu emülsiyonu ve niozom dozaj şekilleridir. Bu formülasyonlar içerisine antijen uygun şekilde eklenerek formülasyonlar geliştirilmiştir. Ön formülasyon çalışmalarından sonra en uygun S/Y/S çoklu emülsiyon ve niozom formülasyonlan seçilmiştir. Bunlar homojenlik, partikül büyüklüğü, viskozite ve makroskobik ve mikroskobik görünüşleri açısından değerlendirilmiştir. Formülasyonlar enjeksiyon yoluyla uygulanacağı için bu özelliklerin enjektör iğnesinden geçebilmeye uygun olması dikkate alınmıştır. Taze insan kanı kullanılarak formülasyonlann hemoliz yapma etkileri değerlendirilmiştir. Sonuçta emülsiyonun en düşük hemoliz yüzdesine sahip olduğu bulunmuştur. Bunu sırasıyla piyasa preparatı, niozom ve alüminyum fosfat jeli izlemiştir. Toksisite çalışmaları literatürde önerilen testlerden ikisine göre serum kreatin fosfokinaz düzeyleri ölçülerek ve farelere ve kobaylara ağırlık artışı testi uygulanarak yapılmış ve formülasyonların hepsi kabul edilebilir bulunmuştur. Aşı uygulamasının 44.günü farelerde gecikmiş tip hipersensitivite testi yapılmış ve hiçbir formül ile hipersensitivite reaksiyonu gözlenmemiştir. İn vivo çalışmalar fareler üzerinde yapılmış ve kanda toplam IgG ve hepatit B antikor düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Yukarıdaki formülasyonlara ek olarak piyasadaki rekombinant aşılardan birisi farelere kontrol grubu olarak injekte edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Aynı süre içerisinde en yüksek titreli antikor yanıtı niozom formülasyonu ile elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Adjuvan taşıyıcılar, Rekombinant hepatit B yüzey antijeni, S/Y/S Emülsiyonu, Niozom, Serum antikor düzeyi IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDIES ON PREPARATION OF VACCINE FORMULATIONS USING REKOMBINANT HEPATITIS B SURFACE ANTIGEN WITH TMMUNOADJUVANT VEHICLES Recombinant vaccines have more advantages than classical vaccines due to their safety and purity. However they must be formulated with suitable adjuvants for prolonging their effectiveness. In this research, recombinant Hepatitis B surface antigen was selected as a model antigen because of their increasing importance. Suitable adjuvant systems were designed and in vitro-in vivo studies were carried out. Formulations investigated as adjuvant systems were W/OAV multiple emulsion and niosome. The antigen was included with an appropriate method into the formulation. After the preliminary formulation studies, the most suitable W/OAV multiple emulsion and niosome formulations were selected. They were evaluated by observing their homogenicity, particle size, viscosity and macroscopic and microscopic appearance. Since these formulations will be applied by parenteral route, their ability to pass through syringe needle was also taken into consideration. Using fresh human blood samples, blood hemolysis activity of the formulations were evaluated. As a result, emulsion formulation was found to yield the lowest hemolysis percent. This was followed by the commercial product, niosome and aluminum phosphate gel, respectively. Toxicity studies were carried out by measuring of serum creatine phosphokinase activity and weight gain test in mice and guinea pigs which were two of the recommended tests in the literature. It was found that all of the formulations were acceptable. On the 44th day of the vaccine application, delayed type hypersensitivity test was performed in mice. However, no skin hypersensitivity reaction was observed any of the formulations. Mice were used as animal model in the in vivo studies and total IgG and Hepatitis B antibody titers in blood serum were determined by using ELISA technique. One of the recombinant vaccines in the market, were injected to the mice as control and results were evaluated. In the same period, highest antibody titers were obtained with the niosome formulation. Key Words : Adjuvant vehicles, Recombinant hepatitis B surface antigen, W/OAV Emulsion, Niosome, Serum antibody titer