Hastanelerde kurum imajının hastaların kurum algısı üzerine etkisi
The effect of institutional image on patients' perception of institution in hospitals
- Tez No: 697852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın konusu, kurumsal imajın hastanelerdeki rolünün hastaların kurum algısı üzerine etkilerinin nasıl algıladığının ortaya koyulmasıdır. Kurumsal imaj algısı hastaneler için günümüzde rekabet ortamında tercih edilebilirlik ve farklılaşmak için yönetilmesi gereken bir unsurdur. Çalışmanın amacı, hastanelerde kurum imajını oluşturmak için üzerinde durulması gereken çalışmaların neler olduğunu ve bu çalışmaları hastaların nasıl algıladığını ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın problemi, sağlık hizmeti alan hastaların hizmet almış oldukları hastanelerin kurum imajının hasta algıları üzerindeki kurumsal imaj faktörlerinin ve kurumsal sıfatların etkisinin neler olduğu ve demografik özellikler açısından hastaların kurum algısı üzerinde farklılıklar olup olmadığıdır. Çalışmanın yöntemini, yüzdelik oranlarının yer aldığı dağılımlar, cevapların ortalama değerlerinin ve standart sapmalarının yer aldığı değerler, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, Kolmogorov-Simirnov ve Shapiro-Wilk normallik sınamaları, grupların farklılıklarının test edilmesi için Mann-Whitney-U testi ve Kruskal Wallis testleri, ortalama sıra (mean rank) değerleri, Kendall's tau_b korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli (YEM) oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucunda, anket çalışmasına katılan katılımcıların hastanelerde kurumsal imaj faktörleri açısından kurum algısı üzerine etkilerinin demografik özellikler açısından incelendiğinde anlamlı farklılıklar ve kurumsal sıfatlara yönelik demografik özellikler açısından da incelendiğinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Kurumsal imaj faktörleri açısından hastaların en önem verdiği faktörün ise kalite faktörü olduğu ortaya çıkarılmıştır. Tüm bu sonuçlara istinaden sonuç kısmının ardından hastanelere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to reveal how the role of corporate image in hospitals affects patients' perception of institution. The perception of corporate image is an element that needs to be managed in order to be preferable and differentiated in today's competitive environment for hospitals. The aim of the study is to reveal the studies that need to be emphasized in order to create the corporate image in hospitals and how patients perceive these studies. The problem of the study is what are the effects of corporate image factors and corporate adjectives on the perceptions of the hospital's corporate image of the patients receiving health care services, and whether there are differences on the patients' perception of the institution in terms of demographic characteristics. The method of the study, the distributions with the percentages, the values with the mean values and standard deviations of the answers, the explanatory and confirmatory factor analyses, the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk normality tests, the Mann-Whitney-U test and Kruskal Wallis tests to test the differences of the groups, mean rank values, Kendall's tau_b correlation analysis and structural equation model (SEM). As a result of the study, when the effects of the participants in the survey study on the perception of the institution in terms of corporate image factors in hospitals were examined in terms of demographic characteristics, significant differences were found when examined in terms of demographic characteristics of corporate adjectives. In terms of institutional image factors, it was revealed that the most important factor for the patients was the quality factor. Based on all these results, recommendations were made to the hospitals after the conclusion part.