The role of values and corporate social responsibility in ethical consumption decisions: Food industry in Turkey
Etik tüketim kararlarında değerlerin ve kurumsal sosyal sorumluluğun rolü: Türkiye'de hazır yemek endüstrisi
  1. Tez No: 697851
  2. Yazar: SARA LIASSI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, Türk ve yabancı tüketicilerin Türkiye'de kurumsal sosyal sorumluluğa dahil olan fast food (hazır yemek) markalarına yönelik patronaj niyetlerini (sürekli müşteri olma niyetlerini) etkileyen yönleri incelemektedir. Kavramsal araştırma modeli, iki ana teorinin teorik çerçevesine dayanmaktadır: Beklenti Teyit Teorisi (ECT) ve Gerekçeli Eylem Teorisi (TRA). Model, birçok değişken arasındaki ilişkiyi vurgulamıştır. Fast food endüstrisinde ahlaki normlar, tutumlar, etik davranış beklentisi, sosyal ve çevresel konulara ilişkin bilgiler bağımsız değişkenler olarak kullanılırken, bağımlı değişken olarak tüketicilerin kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına dahil olan markalara yönelik patronaj niyetleri kullanılmıştır. Bu araştırmanın evreni Türkiye'de yaşayan fast food tüketicileri olup, Türkiye'de yaşayan Türk tüketiciler (Türk anketi) ve Türkiye'de yaşayan yabancı tüketiciler (İngilizce anketi) olmak üzere iki örneklemden oluşmaktadır. Veri toplama süreci çevrimiçi bir anket aracılığıyla yapılmıştır; Ankete katılanlar ilk olarak İngilizce anket için 161 yabancı katılımcı ve Türkçe anket için 128 Türk katılımcı olup, kullanılabilir anket verileri kontrol edildikten sonra sayılar, İngilizce veriler için 149, Türkçe veriler için 112 olmuştur. Veri analizi, tanımlayıcı istatistikler, araştırma modeli değişkenleri için güvenilirlik analizi, normallik testi ve normallik testinin sonuçlarına göre bu değişkenler arasındaki parametrik olmayan Spearman Korelasyon analizini içermektedir. Araştırmanın bulguları, markaların sektördeki etik davranışlarına ilişkin ahlaki normların ve beklentilerinin, tüketicilerin kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında yer alan markalara yönelik himaye niyetlerini tahmin etmede kilit unsurlar olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları, fast food şirketlerinin iyi bir kurumsal imaj ve itibarı sürdürmek için işlerini yürütürken kurumsal sosyal sorumluluk planlarını takip etmeye başlamasının bir sonucu olarak, tüketicilerin kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerine ilişkin farkındalığının arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research studied the aspects that influence Turkish and foreign consumers' patronage intentions towards fast food brands involved in corporate social responsibility in Turkey. The conceptual research model is based on a theoretical framework of two main theories: Expectation Confirmation Theory (ECT) and Theory of Reasoned Action (TRA). The model highlighted the relationship between several variables. While moral norms, attitudes, expectation of ethical behavior, knowledge of social and environmental issues in the fast food industry were used as the independent variables and also as the dependent variable consumers' patronage intentions towards brands involved in corporate social responsibility activities were used. The population of this study was fast food consumers living in Turkey, and it consisted of two samples the Turkish consumers living in Turkey (Turkish survey) and the foreign consumers living in Turkey (English survey). The data collection process was made through an online survey; the respondents were 161 foreign participants for the English survey and 128 Turkish participants for the Turkish survey first, after checking for the usable survey data, the numbers became 149 for the English data and 112 for the Turkish data. The data analysis contain descriptive statistics, reliability analysis for the research model variables, normality test, and according to the results of normality test then non-parametric Spearman Correlations between those variables. The findings of the study showed that moral norms and expectations of brands' ethical behavior in the industry are key elements in the prediction of consumers' patronage intentions towards the brands involved in corporate social responsibility. The results of this study proved that consumers' awareness of corporate social responsibility activities is growing as a consequence fast food companies started pursuing corporate social responsibility plans while conducting their business in order to maintain a good corporate image and reputation.