Deneysel pinealektominin immün parametreler ve yara iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of experimental pinealectomy on immune parameters and wound healing
  1. Tez No: 69789
  2. Yazar: ETHEM BEŞKONAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. SELÇUK PALAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
  6. Anahtar Kelimeler: . immün sistem, melatonin, pinealektomi, yara iyileşmesi, Immune system, melatonin, pinealectomy, wound healing. ii
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nörolojik Bil. ve Psikiyatri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Pineal bez nöroendokrin bir organdır. Son yıllarda yapılan deneysel araştırmalarda da, pineal bezin başlıca immün sistem olmak üzere birçok organ ve organ sistemiyle anatomik ve işlevsel yalan ilişkisinin gösterilmesiyle bu bezin artık memeli canlıda nöroendokrin ve immün bir organ olduğu kabul edilmiştir. Pineal bezin, hipotalamus, hipofiz, timus, tiroid, üreme ve immün fonksiyonlar üzerine, kendisinin en iyi bilinen ana hormonu melatonin yoluyla güçlü bir düzenleyici etkisinin olduğuda ortaya çıkmıştır. Melatoninin immün uyarıcı etkisi özellikle immün yetmezlik koşullarında oluşmakta ve bu etki immün sistemin ana organı timus üzerinden sağlanmaktadır. Melatonin üretiminin pinealektomi veya farmakolojik yollarla durdurulması, özellikle çinko devinimi ve timus fonksiyonlarında olmak üzere immün yetmezliklere yol açmaktadır. Vücuddaki diğer organlarda olduğu gibi pineal bezde de ilerleyen yaşla birlikte yapısal ve işlevsel gerileme oluşur ve bu melatonin azalmasıyla kendini gösterir. Melatoninin kan ve dokulardan kaybı, psikosomatik bozukluklar, tumoral hastalıklar, immün zayıflamalar ve enfeksiyon eğilimi gibi yaş bağımlı bazı değişikliklere neden olmaktadır. Sunulan çalışmada, pmealektominin yara tamiri ve diğer bazı immün parametrelere olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak pmealektominin immün parametrelerde bozulmalar oluşturduğu ve bir immün süreç olan yara tamir sürecinin melatoninin dışardan verilmesiyle düzeltilebildiği bulunmuştur. Bu sonuç, pineal bezin önemli bir immün düzenleyici olduğunu desteklemiş ve melatoninin immün yetmezliklerde immünite arttırıcı bir ilaç olarak kullanım ümitlerini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is generally accepted that the pineal gland is a neuroendocrine organ. Several recent experiments have shown that the pineal gland has functional and anotomic connections with many organs and systems particularly with the immune system, and therefore the gland is now recognised as an important innnunoneuroendocrine organ both in man and animals. Clear indications have now been obtained that the pineal gland exerts a powerful regulatory effect on the hypothalamus, pituitary, thymus, thyroid, adrenal, gonadal, psychologic and immune functions via melatonin which is the best-known pineal hormone. In general, melatonin seems to have an immunoenhancing effect that is particularly apparent in immunodepressive conditions. Inhibition of synthesis of the melatonin by pinealectomy or pharmacological agents resulted in a significant depression of the immune parameters such as zinc turnover and thymic functions. It was also demonstrated that the main target of melatonin is the thymus, the central organ of the immune system. Like the functions of many organs, that of the pineal gland regreses with advancing age. This degeneration is most obviously reflected in the gradual reduction of the melatonin level and the loss of the melatonin from the blood and tissue leading to age- related changes such as the psychosomatic disorders, neoplastic diseases, immune supression and infections. The present study was aimed to examine the effects of pinealectomy on some immune parameters and wound healing process in different age groups. As a result we have found that the pinealectomy inhibit significantly many immune functions and on the other hand melatonin administration was able to correct the depression of these immune parameters such as the wound healing process. These results suggest that the pineal gland has important immunomodulatory functions and the clinical use of melatonin as an immunotherapeutic agent seems promising in immunodeficiencies.