Türkiye'de linç kültürünün yeni medyada yeniden üretimi
Reproduction of lynch culture in new media in Turkey
  1. Tez No: 697897
  2. Yazar: SULTAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YÜCEBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin linç kültürü incelenmiş ve yeni medya üzerinden yeniden nasıl üretildiği açıklanmıştır. Ülkemizde şiddet üzerine yapılan çalışmalar sayı olarak oldukça fazla iken linç konusu üzerine eğilen çalışmaların yetersiz olduğu görülmüştür. Türkiye'de gerçekleşen linç olayları hem fiziki olarak sokaklarda hem de sanal olarak sosyal medya mecralarında yaşanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, linçin kavramsal çerçevesi çizilmiştir. Kitle psikolojisi ile linç olayları arasındaki ilişki açıklanmıştır. Bu bağlamda şiddet ve saldırganlık duygusu ile linç arasındaki bağlantı da çalışmanın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Linç olaylarının meydana gelmesinde pek çok faktörün etkili olduğu düşünülmektedir. Linçin kaynakları bölümünde linç ve milliyetçi ideoloji arasındaki ilişki incelenmiş, politik söylemlerin linç olaylarının yaşanması üzerindeki etkisi örneklerle açıklanmıştır. Çalışmanın önemli bir bölümünü oluşturan şiddet biçimleri olgusu, erillik ve psikolojik etkenler üzerinden de incelenmiştir. Toplumda linç olaylarının yaşanmasına neden olabilen faktörler çok yönlü olarak tartışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü, medyanın dönüşümü ve nefret söylemlerinin medya içindeki yeri hakkında yapılan araştırmalardan oluşmaktadır. Bu bağlamda, medya sektörünün dönüşümü ve Türkiye'deki sürecine değinilmiştir. Yeni medya üzerinden oluşan sanal kültür kavramı açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde bulgular ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Basına yansıyan haberlerin sosyal medya üzerinden aldığı yorum ve etkileşimler incelenmiştir. Sosyal medyada gerçekleşen linç olaylarının örneklerine yer verilmiş, örnekler nitel analiz ve eleştirel söylem analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, Türkiye'de linç olaylarının sürecinde etkili olan pek çok faktör açıklanmış ve toplumsal bir sorun olan linçin yaşanmaması için alınabilecek önlemler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's lynching culture is examined and how it is reproduced through new media is explained. While the number of studies on violence in our country is quite high, it has been observed that studies on lynching are insufficient. The lynchings that take place in Turkey are experienced both physically on the streets and virtually on social media channels. In the first part of the study, the conceptual framework of the lynching was drawn. The relationship between audience psychology and lynching events is explained. In this context, the connection between the feeling of violence and aggression and lynching constitutes an important part of the study. Many factors are thought to be effective in the occurrence of lynching events. In the section on sources of lynching, the relationship between lynching and nationalist ideology is examined, and the effect of political discourses on the lynching events is explained with examples. The phenomenon of forms of violence, which constitutes an important part of the study, has also been examined through masculinity and psychological factors. The factors that cause lynching events in the society have been discussed in many ways. The second part of the study consists of research on the transformation of the media and the place of hate speech in the media. In this context, the transformation of the media sector and its process in Turkey are mentioned. The concept of virtual culture formed through new media is explained. In the third and last part of the study, findings and evaluations are given. The comments and interactions of the news reflected in the press on social media were examined. Examples of lynchings that took place in the social media were included, and the examples were analyzed by qualitative analysis and critical discourse analysis method. As a result of the study, many factors that are effective in the process of lynching in Turkey are explained and the measures that can be taken to prevent lynching, which is a social problem, are listed.