Yükseköğretimdeki gençlerin gözünden gençlerin apolitikliği
Apoliticality of youth from the perspective of higher education students
  1. Tez No: 697898
  2. Yazar: HALİME BÜŞRA EKİNCİ SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SIDDIK GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gençler bir yandan apolitik ve ilgisiz olarak nitelendirilmekte bir yandan da politik ve siyasal katılım sağlayan bir kitle olarak görülmektedir. Bu araştırmanın amacı; gençlerin siyasal katılımıyla ilgili kendi görüşlerini, taleplerini ve önerilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla nitel araştırma deseni kullanılarak katılımcılarla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, tematik analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu bağlamda bulgular dört ana başlıkta ele alınmıştır: gençlerin siyasetle ilişkisi, gençlerin siyasi katılımları önündeki kısıtlayıcı faktörler, gençlerin kaygıları ve gençlerin siyasi katılımı arttırmaya yönelik önerileri. Katılımcılardan siyasetle ilişkilerini tanımlarken kendilerini apolitik olarak nitelendirenler olsa da çoğu, katılımın farklı yolları ve yorumları olduğunu ifade etmiştir. Katılımcılar için gençlerin siyasi katılımı önündeki kısıtlayıcı faktörler şu şekildedir: siyasetin günümüzdeki imajı, toplumsal alanda oluşmuş kutuplaşma, siyaset aracılığıyla değişim oluşturulabileceğine inanmama ve toplumun gençlere yönelik bakış açısı. Son olarak katılımcılar; gençlerin siyasi katılımlarını artırma amacıyla yöneticilere ve gençlere yönelik görüşlerini, taleplerini ve önerilerini dile getirmişlerdir. Tüm bu bulgular birlikte değerlendirildiğinde gençlerin çoğunun apolitik değil siyasal sistem tarafından kabul edilmediği, etki edemediğini düşündüğü ve siyasi katılım yollarında çeşitli kısıtlayıcı faktörlerle karşılaştığı için depolitize olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Young people are described as apolitical and indifferent and at the same time they are seen as a mass that provides political participation. The aim of this research is to exhibit young people to express their opinions, demands and suggestions about political participation. For this purpose, in-depth interviews were conducted with the participants using a qualitative research design. The obtained data were analyzed using thematic analysis method. In this context, the findings were discussed under four main headings: the relationship of young people with politics, the restrictive factors in front of young people's political participation, the concerns of young people and their suggestions to increase political participation. Although there are some who describe themselves as apolitical when expressing their relations with politics, most of them stated that there are different ways and interpretations of participation. For the participants, the limiting factors in front of the political participation of young people are as follows: the current image of politics, the polarization that has occurred in the social domain, the disbelief that change can be achieved through politics, and the society's point of view towards young people. Finally, the participants expressed their views, demands and suggestions towards the administrators and young people in order to increase the political participation of young people. When all these findings are evaluated together, it has been concluded that most of the young people are not apolitical but depoliticized because, they are not accepted by the political system, think that they cannot influence and encounter various restrictive factors in the ways of political participation.