Investigating relationship maintenance from the investment model and socio-ecological perspectives among dating young adults
Genç yetişkinlerde ilişki sürdürme davranışlarının yatırım modeli ve sosyo-ekolojik perspektiften incelenmesi
  1. Tez No: 697904
  2. Yazar: ELİS GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN, PROF. DR. NEBİ SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, yatırım modelini teorik bir çerçeve olarak kullanıp sosyo-ekolojik perspektifi dikkate alıp ilişkisel hareketliliğin rolünü inceleyerek, ilişkisi olan genç yetişkinlerin ilişki sürdürme davranışlarını, paylaşılan boş zaman aktivitelerini ve evlilik niyetini olmak üzere üç ilişkisel sonucu açıklamaktır. Öncelikle Paylaşılan Boş Zaman Aktivite Ölçeği geliştirmek üzere 42 genç yetişkin ile nitel bir ön çalışma yapılmıştır. Paylaşılan boş zaman etkinlikleri ve bu etkinliklere katılma motivasyonları ön çalışmada araştırılmıştır. En sık bahsedilen aktiviteler film/dizi/TV izlemek, seyahat etmek ve spor yapmak olarak bulunmuştur. Ayrıca partnerle benzer olma, ilişkide kendini rahat hissetme/kendi gibi olma ve keyif alma motivasyonları da en sık belirtilen motivasyonlardır.Ana çalışmaya ilişkisi olan 321 genç yetişkin çevrimiçi bir anket aracılığıyla katılmıştır. Sonuçlar, üç yatırım modeli değişkeni arasından ilişki doyumu ve yatırım miktarının ilişkinin sürdürülmesini anlamlı olarak yordadığını ve sadece ilişki doyumunun paylaşılan boş zaman etkinliklerini anlamlı olarak yordadığını göstermiştir. Bununla birlikte, ilişki doyumu, seçeneklerin niteliğinin değerlendirilmesi ve yatırım miktarı dahil olmak üzere üç yatırım modeli değişkeninin tümü evlilik niyetini anlamlı olarak yordamıştır. Yatırım modeli değişkenlerinin etkilerini kontrol ettikten sonra, ilişkisel hareketlilik sonuç değişkenlerini anlamlı olarak yordamamıştır, fakat evlenme niyetini anlamlı olarak yordamamıştır. Yine de, ilişki sürdürme davranışlarını ve paylaşılan boş zaman aktivitelerini yordamada anlamlılığa yaklaşmıştır. Bu çalışma, yakın ilişkideki çeşitli davranışların kişi-durum etkileşimi perspektifinden daha iyi anlaşılmasında mevcut literatüre katkıda bulunmuştur. Araştırmanın başlıca bulguları ve sınırlılıkları tartışılmış ve geleceğe yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to explore three relational outcomes: relationship maintenance behaviors, shared leisure time activities, and the marriage intention of dating young adults. The investment model was used as a theoretical framework, and the socio-ecological perspective was taken into account, specifically examining the role of relational mobility (RM). Firstly, a qualitative pilot study was conducted with 42 dating young adults to develop Shared Leisure Time Activity Scale. Their shared time activities and motivations for engaging in those activities were explored in the pilot study. The most frequently mentioned activities included watching movies/series/TV, traveling, and sports. In addition, the most frequently mentioned motivations included being similar with the partner, feeling comfortable/being yourself in the relationship, and enjoyment. A total of 321 dating young adults participated in the main study via filling an online survey. The results showed that relationship satisfaction and investmen size significantly predicted relationship maintenance, and only relationship satisfaction significantly predicted shared leisure time activities among three investment model variables. However, all three investment model variables, including relationship satisfaction, quality of alternatives, and investment size, significantly predicted marriage intentions. After controlling for the effects of the investment model variables, RM did not significantly predict outcome variables. Still, it approached significance in predicting relationship maintenance behaviors and shared leisure time activities. The present study contributed to the current literature in better understanding various behaviors in the close relationship from the perspective of person-situation interaction. The major findings and limitations of the study were discussed, and future suggestions were presented.