Isıl olmayan atmosferik basınç plazma tekniğinin etil pirüvat ile birlikte kullanımının marul yaprağı yüzeylerinde bazı bakterilerin inaktivasyonuna etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of using non-thermal atmospheric pressure cold plasma technique together with ethyl pyruvate on decontamination of some bacteria on lettuce leaf surfaces
- Tez No: 697924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, ısıl olmayan atmosferik basınç plazma tekniği ile etil pirüvatın birlikte kullanımının marul yüzeyindeki Escherichia coli'nin ve Bacillus cereus'un inaktivasyonuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, farklı gazlardan (N2 ve O2) elde edilen plazma aktif türlerinin farklı uygulama sürelerinde (30-60 s) etil pirüvat ile birlikte önceden yüzeylerine bakteri hücreleri inokule edilen marul örneklerine uygulanmasının ve sonrasında farklı depolama sıcaklıklarında (6-25°C) ve depolama sürelerinde (0-1-3 gün) bekletilmesinin bakteri inaktivasyonuna etkileri araştırılmıştır. Tek başına plazma uygulamasında, uygulama süresi, depolama süresi ve sıcaklıklarının değişmesinin E. coli sayısında kontrol sayımına kıyasla belirgin bir azalmaya neden olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, aynı uygulama şartlarında canlı B.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to investigate the effect of the combination of non-thermal atmospheric pressure plasma technique and ethyl pyruvate on the inactivation of Escherichia coli and Bacillus cereus on the lettuce surface. For this purpose, the mixture of plasma active species obtained from different gases (N2 and O2) were applied with ethyl pyruvate at different application times (30-60 s) on to lettuce samples on which bacterial cells were previously deposited and then the lettuce substrates were stored at different storage temperatures (6-25 ° C) and storage periods (0-1-3 days) to determine their effects on bacterial inactivation. After plasma treatment only, it was observed that the change in application time, storage time and temperatures did not cause a significant decrease in E. coli count compared to the control count. However, a significant decrease in viable B.