Instructors' perceptions regarding the factors that affect improving reading skills in a foreign language
Öğretmenlerin yabancı dilde okumayı geliştirmeyi etkileyen faktörler ile ilgili görüşleri
- Tez No: 697925
- Danışmanlar: DOÇ. ABDULLAH NEJAT TÖNGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Okuma becerisini oluşturan öğeler ve bu becerinin nasıl geliştirilebileceği İngilizce öğretiminde her zaman dikkate değer bir konu olmuştur, çünkü bu beceriyi edinmek bir dile hakim olmak için gereklidir. Ancak, öğrencilerin okuduğunu anlama yeteneklerini kazanmalarını engelleyen çok sayıda etken vardır. Bu nitel çalışmanın amacı, İngilizce okutmanlarının görüşlerini araştırarak yabancı dilde okuma becerilerini geliştirmeye etki eden faktörleri ve okuma becerilerinin nasıl geliştirilebileceğini bulmaktır. Bu amaçla, okuduğunu anlama becerisini etkileyen unsurlarla ilgili bir literatür taraması sonrasında açık uçlu görüşme soruları oluşturulmuş ve en az 7 yıllık öğretmenlik deneyimine sahip 20 İngilizce okutmanı ile görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bilgiler kodlama yoluyla analiz edilmiş ve okuma becerisinin gelişiminde en büyük etkiye sahip olan 6 ana kategori belirlenmiştir. Sonuçlar, en önemli belirleyicilerin okuma alışkanlığı ve motivasyonu gibi öğrenicilerle ilgili faktörler, yabancı dil bilgisi, anadilde okuma becerileri, okuma stratejileri kullanımı, metinler ve öğrenme ortamı olduğunu göstermektedir. Buna göre, öğrenicilere daha iyi okuduğunu anlama becerileri kazandırabilmek için okuma dersleri tasarlanırken bu unsurlar dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
What constitutes reading and how to improve reading skills has always been a noteworthy topic in English language teaching since obtaining this skill is required to become a competent speaker. However, there are numerous barriers impeding learners' ability to acquire comprehension abilities. The aim of this qualitative study is to investigate the factors that affect improving reading skills in a foreign language through researching ELT instructors' perceptions and to find out how reading skills can be improved. For this purpose, open-ended interview questions were formed based on a review of literature on the elements that influence reading comprehension skills and the interviews were conducted with 20 English instructors who have at least 7 years of teaching experience. The obtained information was analysed through coding and 6 main categories were determined as the factors that have the biggest influence on the development of reading skills. The results indicate that the most significant determinants are the components related to learners which are having a reading habit and motivation, L2/FL knowledge, L1 reading skills, use of reading strategies, texts and the learning environment. Accordingly, these elements should be considered when designing reading lessons in order to achieve better comprehension results.