Doğrudan metanol yakıt pilleri için elektrokimyasal metanol sensörü geliştirilmesi
Development of electrochemical methanol sensor for direct methanol fuel cells
- Tez No: 697937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Doğrudan metanol yakıt pilleri, yüksek enerji yoğunluğuna sahip metanol yakıtını elektrokimyasal reaksiyon ile elektrik enerjisine dönüştüren aygıtlardır. Metanol, yakıt pili sistemine sulu çözelti halinde verilmek zorundadır. Doğrudan metanol yakıt pili performansının sürekliliği için metanol-su karışımındaki metanol oranının kontrol edilerek ayarlanması kritik öneme sahiptir. Bu tez çalışması kapsamında doğrudan metanol yakıt pili sistemlerinde sulu çözelti içerisindeki metanol miktarını ayarlamak için iki adet yakıt pili temelli elektrokimyasal sensör geliştirilmiştir. Geliştirilen sensörler için deney düzeneği hazırlanarak sensöre etki eden sıcaklık, metanol debisi, metanol konsantrasyonu ve oksitleyici etkisi gibi parametreler deneysel olarak araştırılmıştır. Oksitleyici girişinin olmadığı tasarımda elde edilen sonuçların oksitleyici ile çalışan sensöre göre daha kararlı çıktığı gözlemlenmiştir. Sıcaklığın artmasıyla oksitleyici olmayan hücrenin performansı düşerken oksitleyici olan hücrede performans artışı tespit edilmiştir. Metanol konsantrasyonun artmasıyla oksitleyici olan hücrede performans düşerken oksitleyici olmayanda ise daha kararlı sonuçlar gözlemlenmiştir. Hücrelerin en iyi performans gösterdiği temel ölçütlerin yüksek sıcaklık ve düşük metanol konsantrasyonları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Direct methanol fuel cells are devices that convert methanol fuel with high energy density into electrical energy by electrochemical reaction. Methanol must be supplied to the fuel cell system as an aqueous solution. Controlling and adjusting of methanol ratio in the methanol-water mixture is critical for the continuity of direct methanol fuel cell performance. Within the scope of this thesis study, two fuel cell based electrochemical sensors have been developed to adjust the amount of methanol in aqueous solution in direct methanol fuel cell. Experimental setup was prepared for the developed sensors and parameters such as temperature, methanol flow rate, oxidizing effect and methanol concentration affecting the sensor were observed experimentally. It has been observed that the results obtained in the design without oxidizer input are more stable than the sensor working with oxidizer. While the performance of the non-oxidizing cell decreased with the increase of the temperature, an increase in the performance of the oxidizing cell was detected. While performance decreased in the oxidizing cell with the increase in methanol concentration, more stable results were observed in the non-oxidizer cell. High temperature and low methanol concentrations were found to be the main criteria for the best performance of cells.