Sayısal modelleme ile doğrudan metanol yakıt pili incelemesi
Numerical investigation of a direct methanol based fuel cell
- Tez No: 996357
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GENCELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
Özet
Sanayi devriminden bu yana ivmelenen teknolojik gelişmeler ve nüfus artışının bir sonucu olarak, küresel enerji talebinde dikkate değer bir artış gözlemlenmiş ve güncel raporlara göre dünya enerji tüketimi 580 Exajoule (EJ) seviyelerine ulaşmıştır. Fosil yakıtların çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki etkileri, alternatif enerji dönüşüm sistemlerine yönelik arayışları hızlandırmıştır. Bu bağlamda, Doğrudan Metanol Yakıt Pilleri (DMYP), sıvı metanolün sunduğu yüksek enerji yoğunluğu ve depolama kolaylığı potansiyeliyle, özellikle insansız hava araçları, askeri taşınabilir güç üniteleri ve mobil sistemler için stratejik bir seçenek olarak değerlendirilmektedir. Ancak, teknolojinin yaygınlaşması; anodik reaksiyon kinetiğinin yavaşlığı, metanolün polimer membrandan geçişi (crossover) ve özellikle yığın (stack) seviyesindeki su yönetimi problemleri gibi teknik engellerle sınırlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, DMYP performansını etkileyen kritik parametreler bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Çalışma; matematiksel modelleme, yenilikçi kanal tasarımı, yığın üretimi ve deneysel optimizasyon olmak üzere dört ana eksende yürütülmüştür. Teorik aşamada, COMSOL Multiphysics kullanılarak geliştirilen 2 boyutlu (2B) ve 3 boyutlu (3B) modeller ile hücre içi taşınım olayları ve elektrokimyasal reaksiyonlar simüle edilmiştir. Özellikle“Dalgalı”(Sinüzoidal) kanal geometrilerinde oluşan Dean Girdapları (Dean Vortices) gibi ikincil akış yapılarının, difüzyon sınır tabakasını incelterek kütle transferine olan katkısı ve su tahliyesindeki rolü analiz edilmiştir. Deneysel aşamada ise, modelleme sonuçlarına dayanarak aktif alanı optimize edilmiş tek hücre ve üç hücreli bir DMYP yığını tasarlanmış ve üretilmiştir. Geleneksel serpantin ve paralel akış alanlarına kıyasla, önerilen dalgalı kanal yapısının basınç düşüşünü minimize ederken reaktan dağılımını iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Çalışma koşullarının (sıcaklık, metanol konsantrasyonu ve akış debileri) sistem performansı üzerindeki etkilerini belirlemek ve optimum çalışma noktasını saptamak amacıyla Tepki Yüzeyi Yöntemi (RSM) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, optimize edilmiş kanal tasarımı ve işletim koşullarının, metanol geçişini sınırlarken güç yoğunluğunu artırdığını ve su yönetimini iyileştirdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, DMYP yığınlarının hidrodinamik ve elektrokimyasal optimizasyonu için kapsamlı bir metodoloji sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of accelerating technological developments and population growth since the industrial revolution, global energy demand has shown a notable increase, reaching consumption levels of approximately 580 Exajoules (EJ). Environmental sustainability concerns regarding fossil fuels have accelerated the search for alternative energy conversion systems. In this context, Direct Methanol Fuel Cells (DMFCs) are considered a strategic option, particularly for unmanned aerial vehicles, military portable power units, and mobile systems, due to the potential offered by the energy density of liquid methanol and its ease of storage. However, the widespread adoption of this technology is limited by technical barriers such as sluggish anodic reaction kinetics, methanol crossover through the polymer membrane, and specifically, water management issues at the stack level. In this thesis study, critical parameters affecting DMFC performance are addressed through a holistic approach. The study was conducted on four main axes: mathematical modeling, innovative channel design, stack fabrication, and experimental optimization. In the theoretical phase, intracellular transport phenomena and electrochemical reactions were simulated using 2-dimensional (2D) and 3-dimensional (3D) models developed with COMSOL Multiphysics. Specifically, the contribution of secondary flow structures, such as Dean Vortices occurring in“Wavy”(Sinusoidal) to mass transfer by thinning the diffusion boundary layer and their role in water evacuation were analyzed. In the experimental phase, a single cell and a three-cell DMFC stack with optimized active areas were designed and fabricated based on the modeling results. Compared to traditional serpentine and parallel flow fields, it was observed that the proposed wavy channel structure improved reactant distribution while minimizing pressure drop. Response Surface Methodology (RSM) was employed to determine the effects of operating conditions (temperature, methanol concentration, and flow rates) on system performance and to identify the optimum operating point. The findings demonstrated that optimized channel design and operating conditions enhance power density and improve water management while limiting methanol crossover. This study presents a comprehensive methodology for the hydrodynamic and electrochemical optimization of DMFC stacks.