Sosyal medyada mizahın işlevi: Sözlü halk kültürü mizah ürünlerinin yeni mekânları
- Tez No: 697938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFULLAH YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Aristo'dan Bergson'a kadar pek çok filozofun problem olarak kabul ettiği gülme eylemi gerçekten de çözülmesi zor felsefi soruları içinde barındırmaktadır. Deneysel olarak ele alınan mizahın kendisinin ciddi, malzemesinin eğlenceli olmasının yarattığı ironi problem alanlarından biri olan mizah teorilerinin temelini oluşturmaktadır. Antik çağlardan günümüze yüzeyde eğlenme işlevi fonksiyonu olan gülme, alt katmanlara inildikçe psikoanalitik sorulara da cevap vermektedir. Gülmeye sebep olan uyarıcıların ardında yatan nedenleri açıklamak için ortaya atılan kuramların mizah teorilerinin çıkış noktası olduğu görülmektedir. Geçmiş yıllarda Türk mizah geleneği içinde yer alan tiplerin güldürü öğesi olarak kullanılmasının didaktik ve hiciv amaçlı olması Doğu ekolünde mizahın eğitim ve eleştiri amaçlı kullanıldığını göstermektedir. Bununla birlikte Batı kültüründe ise güldürünün alt sınıflara ait bir 'şey' olduğu ve ciddiyetin karşısında yer aldığını söylemek mümkündür. Endüstri devrimi ile başlayan teknolojik gelişmelerin insanları her açıdan birbirine yaklaştırması, kültür alışverişinin hızlı olması ve bununla birlikte tüketen toplum yapısının üreten toplum modelinin önüne geçtiği 20. yüzyıl itibari ile görülmektedir. Bu değişim mizah üzerinde de etkili olmuştur. Gülme işlevi de gülmeyi meydana getiren amaçlar ve olgular da değişime uğramıştır. 1950 yılından sonra ortaya çıkan internet tabanlı iletişim ağının milenyum çağına girildikten sonra boyut değiştirerek geleneksel medyayı bile değiştiren sanal bir dünya yaratması bu değişimin önemli sebeplerinden biridir. Gülmenin protesto işlevi ile daha fazla görüldüğü bu sanal gerçeklikte hızlı tüketim, aniden yükselen ve bir anda yok olan caps ve video temelli güldürü öğeleri ön plandadır. Bu çalışmada mizahın temelinde yatan sebepler ve sosyal medya temelli mizah öğeleri arasında halk kültürü ürünlerinin kullanım sıklığı ve hangi amaçla kullanıldığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The act of laughter, which many philosophers, from Aristotle to Bergson, considered as problems, indeed contains some difficult philosophical questions. The basis of humor theories, which is one of the irony problem areas created by the seriousness of the humor itself and the fun of its material, which is handled experimentally. Laughter, which is the function of entertainment on the surface from ancient times to the present, also answers psychoanalytic questions as it descends into the lower layers. It is seen that the theories put forward to explain the reasons behind the stimuli that cause laughing are the starting point of the humor theories. The use of the types included in the Turkish humor tradition as a comic element in past years shows that humor was used for education and criticism in Eastern scholl. However, in western culture, it is possible to say that the laugh is a 'something' belonging to the lower classes and is against seriousness. The technological developments that started with the industrial revolution brought people closer to each other in every respect. In the 20th century, it is seen that cultural exchange is fast and the consuming social structure is in front of the productive society model. This change had an impact on humor. The laughing function, the goals and phenomena that make up the laughing have changed. One of the important reasons of this change is that the internet-based communication network, which emerged after 1950, this network has changed size after 2000. It influenced traditional media and created a virtual world. In this virtual reality, where laughter is seen as more of a protest function, rapid consumption, caps and video-based laugh elements that suddenly rise and disappear are at the forefront. In this study, the reasons underlying humour and the frequency and purpose of use of folk culture products among social media-based humour elements were tried to be determined.