Görsel sanatlar dersinde sanal müzelerin kullanımının ortaokul öğrencilerinin çizimlerine yansıması
Reflection of the use of virtual museums in visual arts course on drawings of middle school students
- Tez No: 697939
- Danışmanlar: PROF. ÇAĞATAY İNAM KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bugün ne olduğumuzu anlamak ve yarın ne olacağımıza karar vermemize yardımcı olacak bilgiler sağlamak için var olan müzeler, kültürün şekillendirilmesi sürecinde de birer bellek bankaları olarak ağır bir sorumluluğa sahiplerdir. Özellikle de uzay çağı diye nitelendirdiğimiz günümüzde teknolojik gelişmelerin bizleri geçmişimize yabancılaştırdığı da düşünülürse bu sorumluluk daha da artmaktadır. Ama asıl sorumluluk müzelerin öneminin farkına varılması ve etkin bir şekilde kullanılabilmesidir. Bu görev ise daha çok tarihi eserler ve kültür varlıklarının tanıtımının sağlanması, bu eserlerin korunması ve gözetilmesi gibi duyarlılıkların kazandırılması, geçmişteki kültürel ve sanatsal değerlerin günümüz estetik değerlerinin ile bağının kurulması gibi konuları üstlenen Görsel Sanatlar dersine düşmektedir. Bu bağlamda araştırma müzede öğrenmenin eğitim-öğretim açısından önemine vurgu yapmakla birlikte müze ziyaretlerinin Görsel Sanatlar dersinde motivasyonu da önemli ölçüde arttıracağına işaret etmektedir. Ayrıca müze ziyaretlerinin sanal ortamda sağlanmasının etkisi bu araştırmanın asıl amacını oluşturmaktadır. Öğrencilerin ürünlerinin sonuçlarına göre, sanal müzelerin kullanımı öğrenci başarısına olumlu yönde etki etmektedir. Sanal müze ile elde edilen öğrenme, öğrenci çizimlerinde açıkça görülmektedir. Buna ek olarak, sanal müzeler, derse karşı ilgi uyandırarak öğrencilerin aktif katılımını teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Museums, who exist to understand what we are today and to provide information that will help us decide what we will be tomorrow, have a heavy responsibility as memory banks in the process of shaping culture. Considering that technological developments alienate us from our past, especially in today's world, which we describe as the space age, this responsibility increases even more. However, the main task is to understand the importance of museums and to use them effectively. This task falls on the Visual Arts course, which undertakes topics such as introducing historical artifacts and cultural assets, gaining sensitivities such as observing these artifacts, and establishing the connection between the cultural and artistic values of the past with the aesthetic values of today. In this context, the research emphasizes the importance of learning in the museum in terms of education and points out that museum visits will significantly increase the motivation in the Visual Arts course. In addition, the effect of providing museum visits in the virtual environment is the main purpose of this research. The use of virtual museums according to students' drawings has a positive effect on student success. The experience gained with the virtual museum is evident in student drawings. In addition, virtual museums motivate students towards the lesson and enable students to participate in the lesson.