Türkiye'de faktöring sektörünün yapısı üzerine bir araştırma
A research on the structure of the factori̇ng sector in Turkey
- Tez No: 697959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son yıllarda faktöring, özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmeler açısından oldukça önemli bir finansman aracı haline gelmiştir. Ekonomik açıdan önemli bir etkiye sahip olması nedeniyle faktöring sektörünün yapısının faktöring sektöründe faaliyet gösteren işletmeler özelinde incelenmesi önemli görülebilir. Bu çalışmanın amacı faktöring sektörüne faaliyet gösteren işletmelerin; (I) sektöre girişteki temel beklentilerini, (II) kendilerinin diğer işletmelere sağladığı temel faydaları, (III) sektöre girişte karşılaşılan engelleri ve (IV) işletmelerin sektörden ayrılma nedenlerini önem derecesine göre sıralamak olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında belirlenen 15 adet kriter, çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemi ile önem derecelerine göre sıralanmıştır. Araştırmada görüşmelerin yapıldığı zaman itibariyle her biri farklı faktöring şirketinde çalışan olmak üzere 45 uzmanın değerlendirmelerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın temel bulguları arasında, (i) işletmelerin özellikle kar elde etmek amacıyla sektöre girdiği, (ii) yüksek sermaye ihtiyacının sektöre girişteki en önemli engel olduğu, (iii) beklenilen karın elde edilememesinin ise işletmelerin sektörü terk etmedeki en önemli etmen olduğu sayılabilir. Bunlara ek olarak, faktöring şirketlerinin diğer işletmelere sağladığı en önemli katkının; alacak garantisi vermek suretiyle ticari riskleri azaltma konusunda olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Factoring has become a very important financing tool in recent years, especially for small and medium-sized enterprises. It can be considered essential to examine the structure of the factoring sector in terms of businesses operating in the factoring sector since it has a significant economic impact. This study aims to rank the following issues according to the degree of importance; (I) expectations of enterprises in entering the factoring sector, (II) benefits of factoring businesses to other businesses, (III) barriers to entry into the factoring industry, and (IV) reasons of companies about leaving the factoring industry. The 15 criteria determined within the scope of the research were ranked according to their importance with the Analytical Hierarchy Process method, which is one of the multi-criteria decision-making methods. In the research, the evaluations of 45 experts, each working in a different factoring company, were used. The main findings of the research are to (I) companies enter the sector especially to make a profit, (II) high capital requirement is the most crucial barrier to entry into the sector and, (III) failure to achieve the expected profit is the most critical factor in leaving the industry. In addition, it has been concluded that the most important contribution of factoring companies to other businesses is reducing commercial risks by providing receivables guarantees.