Mevcut betonarme bir yapının tbdy 2018'e göre deprem performansının ve güçlendirme yönteminin belirlenmesi
Determination of performance level and strengthening proposal of an existing reinforced concrete according to 2018 tsc
- Tez No: 697962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SAYIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, mevcut betonarme bir binanın performans seviyesi belirlenerek güçlendirme önerileri sunulmuştur. İlk etapta yapının projesi, beton dayanımı, donatı miktarı ve dayanımı incelenmiştir. Buna bağlı olarak MİDAS GEN programı ile yapının modeli oluşturulmuştur. Mevcut yapıların analiz metotlarından biri olan doğrusal olmayan zaman tanım alanında analiz yönteminin uygulanabilmesi için 11 adet deprem kaydı seçilmiştir. Bu kayıtlar TBDY 2018'e göre ölçeklendirilmiştir ve analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarını TBDY 2018 ışığında değerlendirebilmek için MATLAB programı kullanılarak yazılım kodları oluşturulmuştur. Bahsi geçen kodlar kullanılarak taşıyıcı elemanların hangi hasar bölgesinde olduğu belirlenmiştir ve yapının performans düzeyi saptanmıştır. Buna mukabil olarak bazı taşıyıcı elemanlarda güçlendirme yapılması gerektiği belirlenmiştir ve uygulanabilecek güçlendirme yöntemleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, reinforcement suggestions have been presented by determining the performance level of an existing reinforced concrete building. Firstly, Project of the building, concrete strength, rebar quantity and its strength had been examined. Accordingly, the model of the building had been created with the MİDAS GEN program. 11 earthquake records had been chosen to apply nonlinear time history analysis which is one of analysis models of existing buildings. These records had been scaled according to TSC 2018 and analyzes had been done. Software codes had been created using MATLAB program to evaulate analysis results according to TSC 2018. Damage zone of structural elements and performance level of the building had been determined using by these codes. Accordingly, some of structural elements which should be strengthed had been determined and retrofit methods that can be applied have been presented.