Prefabrik betonarme çerçeve tipi yapıların sismik performans faktörlerinin belirlenmesi
Determination of seismic performance factors for precast concrete frame type structures
- Tez No: 605154
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sanayinin gelişmesiyle ülkemizde artış gösteren prefabrik yapıların 1998 Adana- Ceyhan, 1999 Kocaeli ve Düzce depremleri sonrasında özellikle bağlantı detaylarının yetersiz kalması sonucu büyük hasar aldığı ve yıkıldığı görülmüştür. Prefabrik yapılarda her bağlantının doğru bir şekilde seçimi ve tasarımı, yapının sismik performansını ve ekonomisini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden elemanlar arası moment aktarabilmek ve stabiliteyi sağlamak üzere moment aktaran bağlantılar tercih edilmektir. Bu çalışmada, ülkemizde yaygın olarak uygulanan ıslak ve mekanik (kaynaklı) bileşenlerden meydana gelen üstte ıslak-altta kaynaklı (MAB3) kolon-kiriş bağlantısının tersinir-tekrarlı yükler altındaki davranışını benzeştirmek için yığılı plastisite yaklaşımı ile sayısal modeller kurulmuştur ve iç bağlantı testi ile karşılaştırılmıştır. Doğrusal olmayan hesap yöntemleri ile deprem etkisi altındaki yapıların performansları belirlenmektedir. Analizlerde kullanılan deprem kayıtları hedef tasarım spektrumu göz önüne alınarak SeismoMatch programında spektral uyuşum sağlanacak şekilde ölçeklendirilmiştir. Çalışma kapsamında, DBYBHY (2007)'e göre tasarlanmış mevcut bir pazaryeri projesinden seçilen 3 katlı, 7 açıklıklı çerçeve modelinin zaman tanım alanında artımsal dinamik analizleri SeismoStruct programında gerçekleştirilerek, sismik performans faktörlerinden deprem yükü azaltma katsayısı araştırılmıştır ve TBDY (2018)'deki değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Precast buildings, which increased in our country with the development of industry, suffered great damage and collapsed after the 1998 Adana-Ceyhan, 1999 Kocaeli and Düzce earthquakes, especially due to insufficient connection details. The correct selection and design of each connection in precast structures greatly affects the seismic performance and economy of the structure. Therefore, in precast structures, moment resisting connections are generally preferred in order to transfer moment between elements and increase strength and lateral stiffness. In this study, numerical models established with the lumped plasticity approach to simulate the behavior of emulative-welded (MAB3) column-beam connection consisting of emulative and mechanical (welded) components commonly applied in Turkey under cyclic loads have been compared with interior connection test. Non-linear analyses methods determine the performances of earthquake-affected buildings. Earthquake recordings were scaled to make spectral agreement considering target design spectrum by SeismoMatch program. Within the scope of this study, 3-storey, 7-span frame model selected from an existing marketplace project designed in accordance with the 2007 Earthquake Code. Seismic load reduction factors were investigated and compared with the values in TBDY (2018) with incremental dynamic analysis of frame model by SeismoStruct program.