Koronavirüsün vergi gelirlerine etkisi: Türkiye örneği
The effect of coronavirus on tax revenues: The case of Turkey
  1. Tez No: 697963
  2. Yazar: HABİP SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, insanlık tarihinde derin izler bırakan küresel bulaşıcı bir hastalıktır. Ancak bu virüsü bu kadar basit bir tanımlama ile geçiştirmek, geride bırakılan zaman ve etkileri göz önünde bulundurulduğunda yeterli olmayacaktır. Zira, sadece insanların tüketim alışkanlıklarını değiştirmekle kalmayan bu virüs, eğitimden sanata, bilimden teknolojiye ve hatta sağlık alanına değin tüm alışkanlıkların tekrar gözden geçirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Pandemiyi kontrol etmek için ulusal ve uluslararası düzeyde alınan tedbirler, hayatı sekteye uğratması ve olağan alışkanlıkların terk edilmesi gibi önemli maliyetleri de beraberinde getirmiştir. Koronavirüs salgınının olumsuz etkilediği en önemli alanlardan birisi hiç şüphesiz ekonomi olmuştur. Bu süreçte yatırımlar azalmış, uluslararası ticaret önemli ölçüde gerilemiş ve üretim-tüketim zincirinde ciddi aksamalar ortaya çıkmıştır. Ekonomide yaşanan bu olumsuz gelişmelerin doğuracağı en önemli sonuçlardan birinin de vergi gelirlerinde düşüş olduğunu söylemek mümkündür. Türkiye, dünyada koronavirüsten en fazla etkilenen ülkelerden biridir. Bu durum, yukarıda temellendirdiğimiz konularda Türkiye'nin de bir ajandası olması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Özellikle bütçe gelirlerinin %80'ninden fazlasını vergi gelirlerinin oluşturduğu Türkiye'de, koronavirüsün vergi gelirlerine etkisine odaklanmak doğru bir yaklaşım olacaktır. İşte bu çalışma teorik bilgiler ve güncel veriler ışığında koronavirüs salgınının dünya ve Türkiye ekonomisine etkileri ve bu etkilerin Türkiye'de vergi gelirlerine nasıl yansıdığı ile ilgili bir değerlendirme yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which emerged in Wuhan, China and affected the whole world, is a global contagious disease that continues to leave deep marks in human history. However, passing this virus with such a simple definition will not be proportionate given the time and effects left behind. Because, this virus, which does not only change the consumption habits of people, has made it necessary to review all habits from education to art, from science to technology and even to the field of health. Measures taken at national and international level to control the pandemic have brought along significant costs such as disrupting life and abandoning usual habits. One of the most important areas negatively affected by the Covid19 epidemic has been the economy. During this period, investments decreased, international trade declined significantly and serious disruptions occurred in the production-consumption chain. It is possible to say that one of the most important consequences of these negative developments is a decrease in tax revenues. This study aims to evaluate how the corona virus epidemic will reflect on tax revenues in the light of theoretical information and current data. Turkey is one of the countries most affected by corona virus in the world. This situation reveals the necessity of Turkey to have an agenda on the issues we have grounded above. It would be the right approach to focus on the impact of the corona virus on tax revenues, especially in Turkey, where more than 80% of budget revenues are made up of tax revenues. This study aims to evaluate how the corona virus epidemic will reflect on tax revenues in the light of theoretical information and current data.