Okul öncesi dönem çocuklarının tiyatro ve çizgi film algılarına dair karşılaştırmalı bir çalışma
A comparative study on preschool children's perceptions of theater and cartoons
  1. Tez No: 697968
  2. Yazar: REHA HAZEL ÇUTUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sanat çocukların hayatında birçok farklı şekilde yer almaktadır. Tiyatro çocukların okul öncesi dönemde tanıştığı bir sanat dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk tiyatrosu farklı anlamlar taşısa da çocuk tiyatrosu dendiğinde akla gelen yetişkinlerin çocuklar için sahneledikleri tiyatrolar gelmektedir. Çocuğun izleyici konumunda yer aldığı bu tiyatronun niteliği oldukça önemlidir. Benzer şekilde çocuğun izleyici konumunda bulunduğu bir başka tür çizgi filmlerdir. Çocuğun alıcı konumunda yer aldığı tiyatro ve çizgi filmler bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Okul öncesi dönem çocukların tiyatro ve çizgi filmlere dair algılarını gözlem, soru formları ve yaptıkları resimler ile ortaya koymaya çalışmak ve ebeveynlerin tiyatro ve çizgi filmlere yönelik tutumlarını belirlemek bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Okul öncesi dönemin hassasiyetini göz önünde bulundurduğumuzda çocuklara izlettiğimiz tiyatro ya da çizgi filmlerin niteliği daha önemli hale gelmektedir. Çocuk tiyatrolarını erken çocukluk dönemi özelinde inceleyecek olması, çalışmanın çocuk tiyatrolarının niteliğinden ziyade çocukların tiyatroyu nasıl algıladıkları üzerine yapılacak olması, çocukların tiyatro ve çizgi film algılarının yanı sıra ebeveynlerin de tiyatroya ve çizgi filme bakış açılarının incelenmesi, ayrıca çocuğun izleyici konumunda bulunduğu bu iki olguyu karşılaştırılacak olması bu çalışmayı önemli kılmaktadır. Araştırma sonucunda pandemi süreci nedeniyle tiyatroyla tanışamayan çocuklar olduğu, çocukların tiyatro oyununu anlamakta ve anlatmakta zorlandıklarını fakat izletilen çizgi filmin çocuklar için daha anlaşılır olduğu, ebeveynlerin tiyatroya karşı tutumlarının daha olumlu olduğu görülmüştür. Ayrıca ebeveynlerin tiyatro ve çizgi film seçim kriterlerinde yaşa uygunluğun ortak kriter olduğu, tiyatroda sahneye ulaşım kolaylığı yani tiyatronun yerinin önemli olduğu, çizgi filmde ise şiddet içeriğinin bulunmamasının anne babalar için önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art exists in various ways in children's lives. Theater is an art form which children come across at preschool ages. Although children's theater has a variety of meanings to it, what usually comes to mind is the plays in which adults are performing for the children audience, which makes the quality of such plays is vitally important. Similarly, another genre which has children as audience is cartoons. Overall, these two genres which puts children in a receptive position make up the topic of this research. The main aim of this research is to reveal preschool children's perceptions of theater and cartoons through observation, questionnaires, and paintings drawn by children; and also to reveal parents' attitude towards theater and cartoons. Taking into account how sensitive the preschool period is, the quality of preferred plays and cartoons become more significant. Moreover, this study is important in terms of how it aims to investigate children's theater specifically based on early childhood and through children's perceptions rather than the mere quality of the plays; and how it aims to compare children's theater and cartoons and investigate the parents' perspectives towards the two. The results suggest that there are children who have not yet been able to see a play due to the circumstances of the pandemic, and that children have difficulties understanding and discussing about plays, whereas cartoons are easier for them to understand. In contrast, it is found that parents have a more positive attitude towards theater than cartoons. Moreover, it is found that the main criterion for theater preferences of parents is the physical proximity and accessibility of the theater, while for cartoons the criterion is for them to have no violence-related content. Lastly, the common criterion for play or cartoon preferences of parents is the age-appropriateness.