Fen bilgisi öğretmen adaylarının karar verme becerisi kapsamında mesleki bilgilerinin gelişimi üzerine tasarlanan kılavuzun etkililiğinin değerlendirilmesi
Decision making of candidates of science teachers development of professional knowledge within the scope of skills the effectiveness of the guide designed evaluation
- Tez No: 697970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA İPEK AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hızla değişen ve gelişen dünyaya bireylerin uyum sağlayabilmesi için yaşam becerilerini etkin bir şekilde kullanıyor olması gerekmektedir. Fen bilimleri dersi öğretim programında yaşam becerileri arasında yer alan karar verme becerisi günümüz koşullarında oldukça önem arz etmektedir. Literatürde karar vermeyle ilgili birçok tanım yapılmıştır. En genel anlamıyla karar verme birden fazla seçenek arasından düşüncemize veya eylemimize uygun olanı seçme sürecidir. Bireyler günlük hayatlarında birçok farklı durumla karşı karşıya gelip alternatiflerden bir tanesini seçmek zorunda kalmaktadır. Karar verme basamaklardan oluşan bir süreç olduğundan doğru seçimi yapmak için bu basamaklar dikkate alınarak bir karara varılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı karar verme becerisi üzerine hazırlanan mesleki gelişim kılavuzunun 3. sınıf fen bilgisi öğretmen adaylarının mesleki bilgilerinin gelişimi üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Araştırmada basit deneysel araştırma yönteminin tek gruplu ön test- son test deseni (basit deneysel desen -zayıf deneysel desen) kullanılmıştır. Araştırmaya, 2019- 2020 akademik yılında bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 84, üçüncü sınıf fen bilgisi öğretmen adayları katılmıştır. Veri toplama aracı olarak açık uçlu sorulardan oluşan“Karar Verme Becerisini Mesleki Tanıma Testi”kullanılmıştır. Testten elde edilen veriler, karar verme becerisi özellikleri açısından derinlemesine incelemek için içerik analizine tabi tutulmuştur. Veri toplama aracından elde edilen veriler sonucunda öğretmen adaylarının ön ve son uygulamalarından aldıkları puanlar arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının karar verme becerisine yönelik mesleki bilgilerinin geliştirilmesi gereken düzeyden zayıf derecede kabul edilebilir düzeye arttığı tespit edilmiştir. Fen bilgisi öğretmen adayları karar verme becerisi kavramını tanımlarken“en uygununu seçme”koduna vurgu yaptıkları sonucuna varılmıştır. Katılımcıların karar verme becerisi mesleki bilgilerini geliştirmeye yönelik daha uzun süren bir program uygulanması önerilebilir. Katılımcıların bu mesleki bilgileri öğrenme sürecinde daha fazla örnekler verilip etkinlik yapmaları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In order for individuals to adapt to the rapidly changing and developing world, they must be able to use their life skills effectively. Decision-making skill, which is one of the life skills in the science curriculum, is very important in today's conditions. Many definitions of decision making have been made in the literature. In its most general sense, decision making is the process of choosing the one that is suitable for our thought or action from among multiple options. Individuals face many different situations in their daily lives and have to choose one of the alternatives. Since decision making is a process consisting of steps, in order to make the right choice, a decision must be made by taking these steps into account. The aim of this study is to evaluate the effect of the professional development guide prepared on decision making skills on the development of professional knowledge of 3rd grade science teacher candidates. In the research, the simple experimental research method was used with a single-group pre-test-last test design (simple experimental design -weak experimental design). 84 people of third-year science teacher candidates studying at a state university in the 2019-2020 academic year participated in the research. The data obtained from the test was subjected to content analysis to examine it in depth in terms of decision-making skills. As a result of the data obtained from the data collection tool, it was determined that there was a significant difference between the scores obtained by the pre-service teachers from the pre- and post-applications.In addition, a weak acceptable level of progress was detected in the development of pre-service teachers' professional knowledge of decision-making skills. It was concluded that pre-service science teachers emphasized the code of“choosing the most appropriate one”while defining the concept of decision making skills. It may be suggested to implement a longer program to improve the decision-making skills of the participants and their professional knowledge. Participants can be provided with more examples and activities in the process of learning this professional knowledge.