Ham petrolle kırlenmıs toprakların tarımsal atıklar kullanılarak iyileştirilmesi
Bioremediation of crude oil contaminated soils
  1. Tez No: 697989
  2. Yazar: OMAR ALAA KHALEEL AL-SHATHR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE UGURLU KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, çeşitli nedenlerle ham petrolle kirlenmiş toprakların tarımsal atıklar kullanılarak iyileştirilmesi amacıyla ele alınmıştır. Bu amaçla, toprakta ham petrol kirliliği laboratuvarda yapay olarak 10:1 oranında toprak ve ham petrol karıştırılarak oluşturulmuştur. Çalışmalarda ham petrol kirliliğinin giderilmesi amacıyla tarımsal atıklardan tavuk gübresi, pirinç kabuğu, ahır gübresi ve odun talaşı kullanılarak denemeler kurulmuştur. Denemelerin 0. Günü ve denemlerden 45 gün sonra ham petrol kirliliğinin göstergesi olan toplam petrol hidrokarbonlarının (TPH) % ayrışma miktarları ve bazı ağır metallerin (Zn, Cd ve Co) miktarı belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda Toplam Petrol Hidrokarbonlarında (TPH) % ayrışma sağlayan tarımsal atıklar ve miktarları sırasıyla odun talaşı (30g), Tavuk Gübresi + Odun Talaşı (22,5 g +22,5g), tavuk gübresi (30g), ahır gübresi (30g) ve pirinç kabuğu (30g) olarak sıralanmaktadır. Ağır metallerdeki azalma en fazla çinko miktarında tespit edilmiştir. Bu çalışma ile tarımsal atıkların daha verimli bir şekilde kullanımları sağlanırken, diğer taraftan petrol hidrokarbonlarının parçalanmasında kullanılan fiziksel ve kimyasal yöntemler gibi pahalı uygulamalara alternatif olacak yöntemler araştırılmıştır. Aynı zamanda, ham petrolle kirlenerek tarımsal açıdan uygun olmayan toprakların tarıma elverişli hale getirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmalar, Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği laboratuvarında yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken with the aim of rehabilitating soils contaminated with crude oil by using agricultural wastes for various reasons. For this purpose, polluted soil was prepared on lab artificially mixing crude oil with ration 10:1. In this study, experiments were carried out using different chicken manure, rice husk, animal waste and sawdust from agricultural wastes in order to eliminate crude oil pollution in soil. The samples were analyzed on the 1st day and on the 45th day of the experiments, the percentage decomposition amounts of total petroleum hydrocarbons (TPH), which are indicators of crude oil pollution, and the amount of some heavy metals (Zn, Cd and Co) were tested. As a result of the analyzes made, agricultural wastes that provide decomposition percentage in Total Petroleum Hydrocarbons (TPH) and their amounts are sawdust (30g), Chicken Manure + Wood Sawdust (22.5 g +22.5g), chicken manure (30g), barn manure (30 g). ) and rice husk (30g). The change (decrease) in heavy metals was determined in the highest amount of zinc. In this study, while providing a more efficient use of agricultural wastes, alternatives to commercial and expensive applications such as physical and chemical methods used in the breakdown of petroleum hydrocarbons were investigated. Meanwhile, this study aimed to utilized different agricultural wastes in rehabilitating polluted soils with crude oil to be suitable for agriculture cultivation. The study were carried out in the Environmental Engineering laboratory of Karabuk University Engineering Faculty.